یکی از بزرگترین تظاهرات مردمی در اسرائیل علیه دولت به خاطر کورونا، به خشونت کشیده شد

در اسرائیل، تظاهرات شب گذشته (سه شنبه) در اعتراض به شیوه رسیدگی دولت به معضل ویروس کورونا به خشونت کشید و پلیس بیش از سی نفر را به اتهام مختل ساختن نظم عمومی بازداشت کرد. در اسرائیل تظاهرات مسالمت آمیز نه تنها مجاز است، بلکه از پوشش خبری گسترده نیز برخوردار می گردد. ولی اگر اقدامات اعتراضی با بستن جاده ها و بر هم زدن نظم عمومی همراه شود، مسئولان آن مورد مواخذه قرار می گیرند.

در تظاهراتی که در اعتراض به سیاست دولت در رویارویی با کورونا برگزار گردید، هزاران تن شرکت داشتند. این تظاهرات که پلیس شمار دقیقی از شرکت کنندگان ارائه نداد، در برابر کنست (پارلمان اسرائیل) برگزار شد و بیشترین بخش از شرکت کنندگان آن، هنرمندان و کاسبکارانی بودند که در اثر محدودیت های اعلام شده از جانب دولت، از نظر مالی و اقتصادی سخت آسیب دیده اند و دولت را متهم می سازند که سیاست پیگیر و مشخصی در این زمینه ندارد.

در جریان تظاهرات شب گذشته، یک بانوی هنرپیشه سینه خود را لخت کرد و از شمعدان هفت شاخه ای که در ابعاد بزرگ از برنز ساخته شده و در برابر پارلمان اسرائیل قرار دارد بالا رفت و به احترامی پرداخت. پلیس به این اتهام او را بازداشت کرد.

در هفته های اخیر چندین رشته تظاهرات علیه شیوه رسیدگی دولت به ویروس کورونا برگزار شده که تقریبا همه آن ها در تل آویو بوده است. ولی این بار میدان روبروی پارلمان در اورشلیم بود که به صحنه تظاهرات مبدل شد.

یکی از قشرهای به شدت آسیب دیده از کورونا، صاحبان رستوران ها هستند که دولت به آنها دستور داده که بدر یک زمان مشخص، بیشتر از ده مشتری نپذیرند و آن ها می گویند که با این تعداد، نمی توانند کسب خود را اداره کنند.

در اسرائیل روند ابتلا به کورونا همچنان شتاب می گیرد و تنها در یک روز گذشته حدود دو هزار نفر دیگر نیز مبتلا شدند و شمار کل مبتلایان به ۵۵ هزار نفر نزدیک شده که ۳۱ هزار تن از آنان به رسیدگی پزشکی نیاز دارند و چنین رقمی برای اسرائیل می تواند وحشتناک باشد. در شبانه روز اخیر پنج تن دیگر از مبتلایان فوت کرده اند و شمار قربانیان به ۴۳۰ تن رسیده است