یکی از رهبران ائتلاف فتح در پارلمان عراق گفت:  قاآنی برای بررسی صحت خروج نیروهای آمریکایی به  بغداد آمد

عراق گفت: سخن گفتن از آتش‌بس جدید بین شبه‌نظامیان وابسته به ایران و آمریکا صحیح نیست

غضنفر البطیخ یکی از رهبران ائتلاف فتح در پارلمان عراق دربارهٔ سفر اعلام نشده قاآنی به بغداد هم گفت که هدف از سفر اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس،  «ّبررسی حضور نیروهای آمریکایی در عراق و به ویژه پس از اعلام خروج تعدادی از سربازان آمریکایی از سوی واشنگتن است».

او در ادامه افزود:  قاآنی می‌خواهد مقدار جدی بودن این موضوع را بررسی کند و ببیند آیا این فقط یک تاکتیک است.

غضنفر البطیخ گفت: «سخن گفتن از آتش‌بس جدید بین شبه‌نظامیان عراقی و دولت آمریکا صحیح نیست، هیچ آتش‌بس جدیدی وجود ندارد اما همه می‌کوشند اوضاع را در عراق آرام نگاه دارند تا تنش جدیدی در این کشور به وجود نیاید».

او افزود: « البته قاآنی موضوعات دیگری مانند موضوع پرونده ترور قاسم سلیمانی و نقش دولت عراق در فاش کردن جزئیات این پرونده و پیگرد هر شخص عراقی که در این موضوع دست داشته، را هم پیگیری کرد.»

همزمان یک منبع عراقی نیز  فاش کرده بود که  اسماعیل قاآنی فرمانده نیروهای قدس سپاه در بغداد به سر می‌برد تا با مسئولان عالی‌رتبه عراقی و فرماندهان شبه‌نظامیان وابسته به ایران فرمان دهد که ممکن است پرزیدنت ترامپ در روزهای پایانی خود به دنبال بهانه برای جنگ در منطقه باشد پس  فعلا از هر گونه تحرکاتی در منطقه پرهیز کنند .

این منبع آگاه همچنین گفت که هدف از این دیدار رسیدن به تفاهم با گروه‌های مسلح برای ادامه آتش‌بس است، به ویژه اینکه هفته گذشته موشک‌های متعددی به سوی منطقه سبز بغداد و سفارت آمریکا شلیک شد.

قاآنی  با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق هم دیدار کرده و بر ادامه حمایت تهران از دولت بغداد تأکید کرد.