یکی از رهبران چهارگانه جبهه حزبی موسوم به آبی و سفید با پرزیدنت امانوئل مکرون دیدار کرد

سخن از یاییر لااپید رهبر حزب یش آتید که به معنی آینده ای هست می باشد  که در گذشته از پرزیدنت مکرون در رقابت‌های انتخاباتی فرانسه دفاع کرده بود و مناسبات دوستانه ای بین طرفین وجود دارد

یکی از رهبران چهارگانه جبهه حزبی موسوم به آبی و سفید یاییر لاپید روز گذشته آدینه با پرزیدنت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه دیدار کرد و درباره مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطینی ها و منطقه با وی  به گفتگو پرداخت.

سخن از یاییر لااپید رهبر حزب یش آتید که به معنی آینده ای هست می باشد  که در گذشته از پرزیدنت مکرون در رقابت‌های انتخاباتی فرانسه دفاع کرده بود و مناسبات دوستانه ای بین طرفین وجود دارد.

در این گفتگو طرح صلح  ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت و همچنین مسائل مربوط به نزاع فلسطینی- اسرائیلی به رایزنی  گذاشته شد.

یکی دیگر از موضوع‌ها مسئله رویارویی با زیاده‌خواهی‌های حکومت ایران و برنامه‌های موشکی آن رژیم بود که خود کشورهای اتحادیه اروپا نیز اخیراً دوباره به آن اعتراض کرده و خواستار بررسی های جامع از جانب سازمان ملل برای متوقف ساختن این پروژه ها بودند.

سفر یاییر لاپید به دعوت پرزیدنت ماکرون صورت گرفت و برخی رقبای سیاسی او در اسرائیل ادعا کردند که این اقدام در واقع واکنشی نسبت به دیداری است که نتانیاهو با پرزیدنت دونالد ترامپ در آستانه انتخابات عمومی اسرائیل داشت و نوعی رقابت بین رئیس جمهوری فرانسه با رهبری ایالات متحده تلقی می شود.

ولی نزدیکان لاپید این ارزیابی را به شدت رد می کنند و یادآور می شوند که لاقید به عنوان رهبر حزب میانه‌رو یش حاتیت  تا به حال با سران شماری از کشورها دیدار کرده و با نمایندگان پارلمان های مختلف سخن گفته و چنین سفری یک امر غیر عادی نمی باشد.

نزدیکان آقای لاپید گفتند که دو موضوع اصلی که مورد بررسی گسترده قرار گرفت یکی جلوگیری از زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران و تهدیدهایی است که از جانب آن کشور اسرائیل و کشورهای اروپایی را به خطر می اندازد و نکته دوم بالا رفتن موج یهودستیزی در فرانسه و در برخی دیگر از کشورهای غرب اروپا می باشد که اخیراً به ابعاد بی سابقه ای رسیده است.

این انتقاد از دیدار بین پرزیدنت ماکرون و آقای لاپید در حالی به عمل می آید که بنیامین نتانیاهو علاوه بر دیدار مهم سیاسی که با پرزیدنت ترامپ داشت در هفته‌ای که گذشت با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در مسکو دیدار کرد و به توافق های مهمی رسیدند.

همچنین رئیس جمهوری برزیل در هفته پیش مهمان دولت اسرائیل و شخص بنیامین نتانیاهو بود.

در دیدار با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بود که رئیس جمهوری ایالات متحده رسما سندی را امضا کرد که به موجب آن ایالات متحده حق حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای گل آن را به رسمیت  شناخت.