یکی از زیان های سنگین اقتصادی شیوع کورونا فلج شدن نسبتا کامل صنعت گردشگری در ایران است

ادامه شیوع کورونا در ایران و شمار بزرگ قربانیان و مبتلایان و افرادی که بیکار شده اند نیز، زیان سنگینی به اقتصاد ایران وارد آورده است.

در این رابطه، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، می‌گوید که بحران کرونا حداقل سه هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری ایران ضربه زد.

تیموری  این برآورد را مربوط به ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت دانسته و گفته: دولت با تعویق پرداخت حق بیمه و قبوض آب و برق هتل‌ها سعی کرده است که به آنها کمک کند، ولی درباره تعدیل نیروهای شاغل در حوزه گردشگری “اختیار جلوگیری از این کار” را ندارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی نگفته است که چه میزان از نیروهای شاغل تعدیل شده‌اند.

همزمان با اعلام این خبر  مقصود اسدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز گفت:   بحران کرونا تا تاریخ ۱۵ فروردین امسال، سه هزار میلیارد تومان به شرکت‌های هواپیمایی ایران زیان وارد می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، پروازهای داخل ایران تا ۹۰ درصد کاهش یافته و سه شرکت هواپیمایی “تمام هواپیماهای خود را وارد پارکینگ کرده‌اند”.

و بنا به یک گزارش دیگر، در شبکه های اجتماعی فارسی زبان، این پرسش مطرح گردیده که چرا بین  آمار مقامات محلی از قربانیان کرونا با آمار رسمی دولت ایران تفاوت وجود دارد؟ و چرا مردم را در جریان امار واقعی نمی گذارند؟ در این گزارش آمده است: کلانشهری مانند  مشهد با ۴۱۸ نفر تا نهم فروردین، بیشترین آمار بیماران فوت‌شده مشکوک به کرونا را در استان خراسان رضوی داردو تاکنون ۶۰۰ “بیمار مشکوک به کرونا” فقط در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند.

پیشتر نیز علی‌اصغر انجیدنی، دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در مشهد،  اعلام کرده بود که شمار بیمارانی را که در خراسان رضوی فوت آنها “به‌طور قطع ناشی از ابتلا به کرونا “بوده،  ۱۹۷ نفر است

رضا شیران خراسانی، نماینده مجلس، در انتقاد از پنهان کاری  مقامات حکومتی در عدم ارائه آمار درست به مردم به طنز گفته که «می‌گویند مثلاً در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌ان

وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بود که آمار مرگ‌ومیر بالا در ایران  مربوط به بیماری‌های حاد تنفسی است، نه کرونا.

در این گزارش آمده که  وزارت بهداشت روز گذشته (شنبه ) ۹ فروردین ، تعداد کل قربانیان کرونا در ایران را  ۲۵۱۷ نفر اعلام کرد.در حالی که در شماری از شبکه های اجتماعی از جمله رادیو فردا امده است که تا روز ۶ فروردین، حداقل ۳۰۳۶ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.