یکی از فرماندهان پایین رده سپاه قدس در سوریه که احتمالا در حمله اسرائیل کشته شده بود، خاکسپاری شد

در گزارش روز گذشته گفته شده بود که در آخرین حمله ای که به اسرائیل در خاک سوریه نسبت داده شد، ۳۵ تن نظامی کشته شده اند که شماری از آنان افراد سپاه پاسداران و فرماندهان آنان بوده اند. مراسم خاکسپاری که در تهران برگزار گردید، احتمالا مربوط به یک سپاهی ۲۷ ساله در سوریه بود که نام او “ابراهیم عاصمی” اعلام گردید که به نوشته خبرگزاری تسنیم جسد او در سوریه یافت شده و خاکسپاری او در ناحیه البرز به خاک سپرده شد.

احتمال دارد که هلاکت این سپاهی با حمله هوایی اخیر در ناحیه البوکمال در شمال شرق سوریه ارتباطی نداشته و او در حملات پیشین کشته شده است. ولی این مکان در یک سال اخیر بارها مورد حمله هوایی قرار گرفته و هر بار شمار نامعلومی نظامی کشته شده اند که بی تردید شماری از آنان، فرماندهان و یا سربازان سپاه قدس بوده اند.

رژیم ایران حضور جنگجویان خود در سوریه را انکار می کند و نیروهای قدس را “مستشاران نظامی” می خواند. همچنین در مورد برپایی قرارگاه نظامی “امام علی” در شمال شرق سوریه، حکومت ایران هیچ خبری انتشار نداده است.

در برخی گزارش‌ها آمده بود که رژیم ایران به علت کمبود بودجه، ار حضور نظامی خود در سوریه کاسته است، ولی تحلیلگران دیگر می‌گویند که چنین کاهشی را احساس نمی‌کنند و عملیات ساختمانی در قرارگاه البوکمال همچنان ادامه دارد.

همچنین امضای توافق همکاری های نظامی بین ایران و سوریه، که هفته پیش توسط مقامات ارشد نظامی صورت گرفت، نشان می‌دهد که رژیم ایران نه تنها قصد بیرون رفتن از سوریه را ندارد، بلکه می خواهد در رقابت با حضور نظامی روسیه، جای پای خود را در آن کشور مستحکم تر کند.

بی تردید، امضای این پیمان نظامی، بر ابعاد تعهدات مالی و نظامی ایران در برابر دولت سوریه می افزاید، ولی رژیم ایران لازم دیده است با امضای این پیمان، سوریه را از دور شدن احتمالی از حکومت اسلامی ایران باز دارد.