یکی از مدیران پیشین اطلاعاتی ایالات متحده در امور ایران:‌ اگر حکومت ایران سلاح پیشرفته داشته باشد از گروه‌های نیابتی اش در منطقه حمایت می‌کند

یکی از مدیران پیشین اطلاعاتی ایالات متحده در امور ایران می گوید:‌ اگر حکومت ایران سلاح پیشرفته داشته باشد از گروه‌های نیابتی اش در منطقه و جهان حمایت می‌کند

نورمن رول، در یک جلسه‌ مجازی که روز گذشته ( سه‌شنبه)  توسط اتحاد علیه ایران هسته‌ای با موضوع انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر برگزار شد، گفت: «ایران بارها قصد خود برای مدرن‌سازی سامانه‌های نظامی‌اش – به خصوص در زمینه‌های قدرت هوایی، موشکی، پدافند هوایی، و توانایی‌های دریایی – را بیان کرده است.

او افزود: رخدادها ی منطقه نیز حکومت  ایران را در این جهت پیش رونده است. کاستی‌های نظامی رژیم ایران آن کشور را ناچار کرده که در جریان درگیری‌های سوریه به نیروهای نظامی روسیه اتکا کند. به همین ترتیب، حکومت ایران تمایل خود را به گسترش توانایی‌اش برای توسعه قدرت خود در دریای عرب، خلیج عدن، و دریای سرخ ابراز کرده است، که این عمدتا به خاطر حضورش در جنگ یمن است.

این مدیر پیشین اطلاعاتی ایالات متحده گفت:  هر دوی این جنگ‌ها [سوریه و یمن] تجربه هایی در اختیار ایران گذاشته، که نشان داد سپاه پاسداران و ارتش آن کشور چنان‌چه سلاح‌های پیشرفته‌تری داشته باشند می‌توانند بهتر اعمال قدرت کرده و از گروه‌های نیابتی‌شان حمایت کنند».

او افزود: «ایران همچنین با تخطی از چندین قطعنامه سازمان ملل، گروه‌های نیابتی خود را به موشک و انواع مختلفی از سیستم‌های تسلیحاتی مجهز کرده است. این کارزار گسترش تسلیحاتی، نه تنها شدت درگیری‌های منطقه‌ای را افزایش داده، بلکه تاثیر [این درگیری‌ها] بر غیرنظامیان بیگناه، از یمن گرفته تا سوریه، دوچندان کرده است. اما در عین حال، اسرائیل را هم واداشته است که صدها حمله هوایی انجام دهد تا به این ترتیب تحویل سامانه‌های تسلیحاتی [از رژیم ایران به گروه‌های نیابتی‌اش] را، که می‌تواند باعث تشدید درگیری‌های منطقه‌ای شود، به تاخیر اندازد.»