یکی دیگر از فرمانده هان سپاه پاسداران مرد؟! کرونا یا بمباران اسرائیلی؟

رسانه‌های حکومت ایران روز گذشته (سه‌شنبه ) اعلام کردند که سپاهی محمد علی حق‌بین، از فرماندهان ارشد سپاه قدس گیلان و مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در اثر کرونا مرد. اما منابع شبکه خبری الحدث  خبردادند پاسدار  محمدعلی حق بین  از رهبران سپاه قدس سپاه پاسداران ، در اثر  کرونا کشته نشده بلکه در اثر حمله اسرائیل به  مواضع سپاه در سوریه کشته شده است.

کوتاه مدتی پس از آنکه خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران از جمله “فارس” اعلام کردند حق‌بین بر اثر بیماری کرونا درگذشت، برخی منابع گفتند او در جریان حمله هوایی هفته گذشته اسرائیل به مواضع سپاه پاسداران در حومه دمشق پایتخت سوریه زخمی شد و پس از انتقال به ایران جان باخت.

انتشار عکسی از حق بین بر روی تخت بیمارستان با پاهای گچ گرفته شده سوالات زیادی را برای کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. برخی نوشتند تصویر فرمانده سپاه طوری باندپیچی شده است که گویی زخمی شده است.

همزمان تصویری از ملاقات سپاهی “محمد عبدالله پور” فرمانده سپاه قدس گیلان از این فرمانده در بیمارستان، در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در آن محمد علی حق‌بین را در حالی که یک دستگاه تنفس مصنوعی بر او نصب شده، پاهایش نیز به شکل عجیبی باندپیچی شده نشان می داد.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر هم  در گزارشی مرگ “محمدعلی حق بین” را بر اثر عوارض ناشی از بیماری کرونا ذکر کرده است.

پس از مرگ وی ، خبرگزاری‌های حکومتی هم چون “ایرنا” و “تسنیم” این فرمانده را از جمله فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی ذکر کرده و نوشتند که او در عملیات آزادسازی مناطق که در دست مخالفان اسد در حلب سوریه بود، نقش مهمی را ایفا کرد.

سازمان‌هاى حقوق بشری،بارها  فرماندهان سپاه قدس را به قتل عام مخالفان سوری و ارتکاب جنایات ضد بشریت علیه مردم سوریه متهم کرده اند. سپاه پاسداران از اوایل آغاز اعتراضات در سوریه با حضور در این کشور و بسیح شبه نظامیان فرقه‌ای نقش عمده‌ای در سرکوب مخالفان سوری ایفا کرد.

حق‌بین از نزدیکان به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران بود و در کنار او به مناطق جنگی سوریه و عراق اعزام شد وی  در سرکوب مخالفان سوری نقش برجسته‌ای داشت

حق بین همچنین  به همراه تیپ قدس گیلان و با سمت فرمانده گروهان عمار در سرکوب مخالفان حکومت ایران  در کردستان نقش داشت.

وی همچنین در سال ۱۳۸۶ با ارتقای تیپ به لشکر، به سمت فرماندهی لشکر پیاده قدس گیلان منصوب شد و ده سال در این سمت بود.