یکی دیگر از ماهواره های جاسوسی بسیار پیشرفته اسرائیل، با موفقیت در مدار کره زمین قرار گرفت

اسرائیل بدون آگاهی رسانی قبلی و بی آن که هیاهویی به راه اندازد، یکی دیگر از ماهواره های جاسوسی بسیار پیشرفته خود را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره در مداری که از پیش برای آن تعیین شده بود قرار گرفت و در این ساعات آزمایش دستگاه ها و تجهیزات آن ادامه دارد و از فردا ارسال اطلاعات و عکس و فیلم را آغاز خواهد کرد.

این ماهواره “افق ۱۶” نام دارد که نسل های پیشین آن نیز با موفقیت در مدار قرار گرفت و هر یک مدت چند سال اطلاعات با ارزشی را از کشورهای دشمن، به ایستگاه فرماندهی خود در اسرائیل مخابره کرد.

اسرائیل این ماهواره را با یک موشک پیشرفته، از نقطه ای در مرکز کشور به فضا فرستاد و انتظار دارد به مدت چند سال اطلاعات دقیقی از سرزمین های دشمن به سرویس های اطلاعاتی اسرائیل برساند.

این ماهواره در شرایطی در مدار زمین قرار گرفته که در یکی از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز انفجار و آتش سوزی روی داده و همچنین در هفته های اخیر حوادث مشابهی در پارچین و چند نقطه دیگر در سراسر ایران رخ داده که تهیه عکس های دقیق و پیشرفته تر از محل وقوع حادثه، ممکن است ارزش اطلاعات زیادی داشته باشد.

اسرائیل در گذشته، برای صرفه جویی در هزینه ها، شماری از ماهواره های خود را از کشورهایی که مرکز پرتاب محسوب می شوند به فضا فرستاده است. ولی ماهواره های اطلاعاتی، ترجیحا از خود اسرائیل فرستاده می شود.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که پرتاب موشک با موفقیت کامل همراه بوده و همه دستگاه های ماهواره به خوبی کار می کند و ارسال اطلاعات به کره زمین پس از مدتی کوتاه آغاز خواهد شد.

بنی گانتس وزیر دفاع و جایگزین نخست وزیر، پس از انجام این پرتاب موفقیت آمیز، آن را یک افتخار و یک پیشرفت علمی و اطلاعاتی نامید.

اسرائیل برای انجام ماموریت های اطلاعاتی، مبالغ کلانی هزینه کرده و دارای یک شبکه گسترده اطلاعاتی در نواحی حساس جهان و در کشورهایی مانند ایران، لبنان و ممالک دیگر است تا بتواند نقشه های دشمن را که ادعای نابودی این کشور را دارد، خنثی کند.

اسرائیل هم اکنون چندین ماهواره اطلاعاتی در فضا دارد که بیشتر آن ها از نسل ماهواره کنونی هستند، یعنی افق نام دارند.

اسرائیل پیشرفته ترین کشور در طراحی و ساخت ماهواره های سبک و کوچک می باشد.

سال گذشته، اسرائیل نخستین کشور جهان پس از ابرقدرت ها بود که توانست ماهواره ای را به سوی کره ماه بفرستد. این ماهواره تا فاصله نیم کیلومتری به سطح کره ماه نزدیک شد، ولی به علت نقص فنی، فرود انجام نگرفت و ماهواره سقوط کرد و متلاشی شد. ولی هم اکنون ساخت ماهواره دیگری در دست انجام است که تا چند ماه دیگر دوباره به سوی کره ماه فرستاده خواهد شد.