یک آمریکایی که به جرم جاسوسی برای اسرائیل محکوم شده بود، پس از ۳۰ سال زندان، به اسرائیل مهاجرت کرد

اسرائیل از ورود یک آمریکایی که به جرم جاسوسی به سود اسرائیل مدت سی سال در زندان بود، مانند یک قهرمان استقبال کرد و شخص نخست وزیر به فرودگاه رفت تا هنگام پایین آمدن او از پلکان هواپیما، سند شهروندی اسرائیل را به او تقدیم کند.

جاناتان پولارد در گذشته یکی از کارمندان یکی از ساخته های نظامی و اطلاعاتی در در دولت آمریکا بود که حاضر شد این اطلاعات را به اسرائیل منتقل سازد. او بعدها به خبرنگاران گفت که انگیزه اصلی او از این کار، کمک به تامین امنیت اسرائیل بود که در دولتِ آن هنگامِ آمریکا مورد حمایت کافی قرار نداشت.

پولارد در حالی که ماموران امنیتی ایالات متحده در تعقیبش بودند، قصد پناهندگی در سفارت اسرائیل را داشت، ولی پیش از آن دستگیر شد و در یک محاکمه طولانی به حبس ابد محکوم گردید.

او پنج سال پیش، با گذراندن سی سال از دوران محکومیت خود، آزاد گردید. ولی در مدت پنج سال اخیر همچنان با محدودیت های شدید روبرو بود که آزادی او را به یک حبس خانگی مبدل ساخته بود.

اسرائیل در طول سی سال بیشترین توان خود را به کار برد تا روسای جمهوری ایالات متحده را راضی کند پولارد را مورد بخشودگی قرار دهند. ولی به علت مخالفت شدید اف بی آی (سرویس امنیت داخلی ایالات متحده) بارها این درخواست رد شد و بالاخره با گذشت سی سال، حکم آزادی او صادر گردید.

ولی در همین پنج سالگی که از آزادی او می گذشت، زنجیر الکترونی به پا داشت و نمی توانست در ساعات شب از خانه خارج شود و یا از اینترنت استفاده کند. در این مدت نیز، درخواست های مکرر او و دولت اورشلیم برای اعطای اجازه مهاجرت به وی، رد شد. تا بالاخره پرزیدنت ترامپ در آخرین هفته های زمانداری همه محدودیت ها را لغو کرد و به جاناتان پولارد، و همسرش که به بیماری سرطان مبتلا می باشد، اجازه داد به اسرائیل مهاجرت کند.

بنیامین نتانیاهو که در ساعات اولیه بامداد به استقبال پولارد به فرودگاه رفته بود، همراه با وی، نیایش سپاسگزاری از پروردگار را به عمل آورد و کارت شهروندی اسرائیل را به وی اعطا کرد.

پولارد در سخنان تشکرآمیز خود گفت که در طول سی سال زندان، همیشه دعا می کرده که به سرزمین اجدادی خود، اسرائیل، مهاجرت کند.

خانم نیتسانا در شان، حقوقدان اسرائیلی زادۀ شیراز که سالیان دراز برای آزادی جاناتان پولارد تلاش می کرد، به خبرنگاران گفت که شرایط زندان پولارد در ایالات متحده شرم آور بود و او زیر شدیدترین فشارهای روانی قرار داشت و با محرومیت های زیادی در زندان روبرو بود.