یک اقتصاد دان ایرانی می گوید : بایدن از ترامپ خطرناک‌تر است؛ با وجود فساد و رانت خواری دیگر اراده‌ای برای تغییر در ایران وجود ندارد


حسین راغفر استاد دانشگاه اقتصاد در ایران با اشاره به سیاست‌های دولت جدید امریکا در تعامل با حکومت گفته است : بایدن از ترامپ خطرناک‌تر است و رویکرد گفتگوی دیپلماتیک دولت جو بایدن را تاکتیکی برای وادار کردن ایران به کوتاهی دانسته و گفته است : دولت جدید آمریکا به دنبال متقاعد‌کردن سایر کشورها است تا نشان دهد که در برابر خواسته‌های غیرقابل تحقق‌پذیر و عدم پذیرش احتمالی از سوی ایران، آمریکا تمام تلاش خود را انجام داد اما از ایران پاسخی دریافت نکرد.
این استاد دانشگاه در ادامه افزوده است که اگر قرار باشد روند تخریب و تضعیف اقتصاد و جامعه در ایران متوقف شود ابتدا باید یک تصمیم‌ اساسی گرفته و “شرایط اضطراری” در کشور حاکم باشد چون بدون آن امکان اصلاحات وجود ندارد!
راغفر گفته است که به علت وجود گسترده فساد و رانت‌خواری در ایران ، اراده ای برای اصلاحات واقعی وجود ندارد.
وی با اشاره به سخنان اخیر واعظی رئیس دفتر روحانی که گفته بود دولت به دلیل شرایط خارجی و تامین کسری بودجه قیمت ارز را بالا نگه داشته بود، یادآور شد: بارها گفتیم که خود دولت ارز را گران‌تر می‌کند که پیامد آن برای معیشت مردم خواهد بود.
راغفر در ادامه افزود: اگر چه درابتدا منکر آن شدند اما در نهایت به دلایل مختلف آن را پذیرفتند. باید توجه داشت، این افزایش نرخ ارز تنها کسب درآمد برای دولت نیست بلکه پیامدهای شکننده‌ای برای خانوارها داشته است یعنی این‌گونه نبود که تنها از این طریق تامین کسری بودجه شود بلکه عدم تعادل‌های هولناکی در خانواده‌ها، زندگی مردم و بنگاه‌های تولیدی به وجود آورده است که پیامدهای آن تا سال‌ها در اقتصاد کشور باقی خواهد ماند. از سوی دیگر ظرفیت‌های بزرگی برای فرار سرمایه به وجود آورده است.
این اقتصاد دادن ایرانی تاکید کرد: در شرایط کنونی هدف اصلی باید تقویت پول ملی باشد که هیچ اراده‌ای در این موضوع دیده نمی‌شود چون از طریق کاهش تورم و قیمت‌ها صورت می‌گیرد و گویا برخی‌ها دوست ندارند قیمت‌ها کاهش یابد چرا که از شرایط کنونی منتفع می‌شوند.
وی در مورد تاثیر شعارهای پوپولیستی در انتخابات گفت: هنوز هم ظرفیت فریب مردم از طریق شعارهای پوپولیستی وجود دارد. البته مردم به خوبی می‌دانند بهبود زندگی در کنترل تورم است که آن نیز نیازمند عزم سیاسی است.