یک انبار اسلحه موشکی حکومت ایران در ناحیه حلب سوریه مورد حمله قرار گرفت؛ اسرائیل سکوت کرده است

در همان ساعتی که شورای امنیت مشغول بحث درباره ی بلندی های گولان و شناسایی حق حاکمیت این سرزمین توسط ایالات متحده به سود اسرائیل بود رسانه های خبری سوریه گزارش دادند که یک  موضع نظامی در شمال آن کشور هدف حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفته و ادعا کردند که اسرائیل هواپیمای اسرائیلی چندین موشک به سوی آن نقطه پرتاب کردند که اکثر این موشک‌ها را سامانه ضد موشکی سوریه خنثی کرد ولی یکی دو موشک به هدف اصابت کرده و آسیب های جزئی وارد ساخته است.

در حالی که دولت سوریه  در گزارش خود به تلفات و خسارات اشاره ای نکرد اما سازمان حقوق بشر سوریه می گوید که  هفت تن کشته شدند.

در گزارشها آمده است که مکانی که مورد حمله قرار گرفته است در واقع یک ناحیه نظامی بود و از جمله  یک انبار بزرگ اسلحه حکومت ایران در آنجا مورد اصابت و آسیب قرار گرفت.

ولی میزان زیان وارد شده هنوز مشخص نشده است.

گروه‌های اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که صدای انفجارهای مهیب در آن نقطه شنیده شده در مورد هفت  تنی که کشته شده اند احتمال زیاد می رود که آنها نیروهای سپاه پاسداران حکومت ایران بودند که از این انبار اسلحه حفاظت می کردند.

هنوز معلوم نیست که در این انبار اسلحه که مورد انفجار قرار گرفت چه نوع سلاح‌هایی ذخیره شده بود

ولی از آنجایی که  حلب به خاک لبنان نزدیک است احتمال دارد که موشک های نقطه زن حکومت ایران در آنجا انبار کرده باشند که انفجار آن ها می تواند یک ضربه ای به حکومت ایران باشد که   مدت مدیدی است که تلاش می‌کند موشک های نقطه زن را در خاک سوریه و در خاک لبنان مستقر کند که از دو طرف بتوانند اسرائیل را مورد حمله قرار بدهد .

اکنون حدود ۲ ماه است که سخنی از حمله اسرائیل به مواضع سپاه پاسداران در سوریه شنیده نشده در مورد این حمله هوایی هم اسرائیل سکوت کرده و مسئولیتی را به عهده نگرفته اما رسانه های سوریه قاطعانه می گویند که هواپیماهای جنگی اسرائیل بودند که به چنین حمله ای در یک نقطه نسبتا دور دست از خاک اسرائیل دست زدند.

نکته دیگری که هم هنوز مشخص نشده است این است که هواپیمای اسرائیلی از چه نقطه ای و از کدام مسیر به این مواضع نظامی که در نزدیک شهر حلب در شمال سوریه قرار دارد نزدیک شدند.

معمولاً هواپیماهای اسرائیلی از فراز لبنان می گذشتند و خودشان را به هدفهای مشخص در خاک سوریه می رساندند.

اما ممکن است که این بار مسیر دیگری را انتخاب کرده باشند.

همچنین و هنوز از واکنش دولت روسیه آگاهی نداریم در گذشته روسیه ابراز ناخرسندی کرده بود از حملات اسرائیل و گفته بود که اسرائیل باید مواظب باشد که به نیروهای روسیه در خاک سوریه آسیبی وارد نشود.

انتظار می رود که در ساعات و روزهای آینده اطلاعات بیشتری درباره این جریان منتشر شود.

واکنش حکومت ایران نسبت به این موضوع نیز هنوز مشخص نیست.

تا لحظه ارائه این خبر  حکومت ایران سکوت کرده و هیچ تعرضی به اسرائیل نکرده است.

در گذشته سپاه پاسداران و حتی علی خامنه ای و حسن روحانی به اسرائیل هشدار داده بودند که اگر اسرائیل خطایی بکند در سوریه آنها واکنش شدیدی نشان خواهند داد.

این تهدید بارها و بارها اعلام شد ولی در مجموع در گذشته فقط یک بار نسبت به عملیات اسرائیل در خاک سوریه واکنش نشان داد و آن واکنش هم ناکام ماند و آن هنگامی بود که اعلام شد در جریان حمله اسرائیل ۷ یا ۸ نفر از افراد سپاه قدس در سوریه کشته شدند.

در حال حاضر اسرائیل پس از این حمله و واکنش سوریه به هیچ گونه آماده باش جنگی دست نزده و در ارزیابی  این است که تصور نمی شود که این حمله تازه ای که به اسرائیل نسبت داده می شود موجب بروز یک درگیری بیشتر شود.

در جریان مباحثات دیشب شورای امنیت  دانی دانون سفیر اسرائیل با رد مباحثاتی که انجام می گرفت گفت: اکنون زمان آن است که سازمان ملل و شورای امنیت به بحث درباره امور واقعی و مشکلات واقعی بپردازد که آن تعرضات و دست‌درازی های حکومت اسلامی ایران و رفتارهای دولت سوریه است و نه اسرائیل که از خود دفاع می کند.

 

2 دیدگاه‌

  1. می خواهیم به برکت اسرائیل و مقتدر اسرائیل بنیامین نتانیاهو تمام تهدید ها و شرارت ها را داوودی پایمال کنیم . برکت بر بنیامین نتانیاهو رهبر مقتدر و راسخ و کامل اسرائیل که رژیم کثیف ایرانی اسلامی را داوودی زیر پا فشار می دهد . اسمان و زمین اسرائیل به ایشان فخر میکند درو دو برکت بر بنیامین نتانیاهو ، بنیامین نتانیاهو سر مار را له کرده همه شاهد برکت بر اسرائیل و اسرائیلیان باشند . دست تک به تک اسرائیلیان را می بوسم در هر نقطه این هستی دیدنی و نادیدنی .

  2. یکی نیست به این نماینده خدا روی زمین بگه که تو هم مثل دیگرانی ونماینده گی تو کارنیست جز کلاه برداری ازسر۸۰ میلیون انسان ایرانی و آخه بتوچه که در اسرائیل چی میگذره آقای روضه خوان سید علی خامنه ای ودارودسته گشته ات ؟ فضولی تو و دخالتهای مستقیم و غیر مستقیم اهرم مفت خورت سپاه پاسداران درسایر کشورها جزء بهدر دادن وقت و اموال وثروت ملت ایران به بهانه مقابله با دشمن فرضی وخیالی بنام کشور خوب ومقتدر اسرائیل نمیباشد که ملت ایران به قهقرای بیشتری سوق داده شده وداده خواهد شد. اسرائیل عزیر زنده بمان ونگذار که آخوندهای کثیف برشما بتازند و تمامی نیروها ومهماتشان را نابود کن .

Comments are closed.