یک ایرانی تبار ، مشاور ارشد معاون وزارت خارجه شد

وزارت خارجه ایالات متحده، آرین طباطبایی، از تحلیلگران مسائل ایران در آمریکا را به عنوان مشاور ارشد معاون وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و امور امنیت بین‌الملل منصوب کرده است.

همچنین در این زمینه آرین طباطبایی در حساب کاربری خود در توییتر از پیوستن به دولت جو بایدن و معاون وی، کاملا هریس ابراز خرسندی کرده است.

طباطبایی در حال حاضر عضو سازمانی به نام ” ائتلاف تضمین دموکراسی” است که در سال ۲۰۱۷ برای مقابله با تلاش‌های ادعایی روسیه جهت ” تضعیف نهادهای دموکراتیک” در آمریکا و اروپا تشکیل شد.

روزنامه واشنگتن‌پست در همین زمینه نوشته بود که این سازمان توسط مقام‌ سابق وزارت اطلاعات و وزارت خارجه آمریکا راه‌اندازی شده است.

آرین طباطبایی فرزند جواد طباطبایی، استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی در زمینهٔ فلسفه، تاریخ و سیاست و عضو پیشین هیات علمی و معاون پژوهشی دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. وی دارای مدرک دکتری تخصصی در رشته مطالعات جنگ از دانشگاه کینگز کالج لندن بوده و به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی صحبت می‌کند.

وی در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفته بود:  بر این باور است که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران در سطح تاکتیکی موثر بوده اما در سطح راهبردی موفقیتی نداشته زیرا منجر به تغییری در رفتار تهران نشده است.

آرین طباطبایی در مقاله‌ای که ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ روی وب‌سایت ائتلاف تضمین دموکراسی قرار گرفته می‌نویسد دولت دونالد ترامپ نتوانسته هدفش در خصوص رسیدن به توافق بهتر با ایران بعد از خروج از برجام را عملی کند.