یک بانوی ایرانی-آمریکایی، فضانورد جدید ناسا شد؛ تبریک وزارت خارجه آمریکا به او

یاسمین مقبلی، بانوی ایرانی تبار آمریکایی به عنوان یکی از فضانوردان جدید آژانس ملی هوافضای ایالات متحده، ناسا، انتخاب شد.
یاسمین مقبلی که خانواده‌اش ایران را پس از انقلاب سال ۵۷ ترک کردند، در شهر کوچک بادنائوهایم در ایالت هسن آلمان متولد شد، ولی به دلیل مهاجرت پدر و مادر به آمریکا، در نیویورک بزرگ شد. او دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی هوا-فضا از انستیتو فن‌آوری ماساچوست (اِم آی تی) است و سپس موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی در مونتری ِ کالیفرنیا شد.

انتخاب این بانوی ایرانی تبار به عنوان یکی از فضانوردان ناسا، نشان از شایستگی زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف دارد. در حالیکه رژیم سرکوبگر ایران، حقوق زنان را پایمال و انواع و اقسام محدودیتها را بر پیشرفت آنان وضع می‌کند، زنان مهاجر ایرانی که در کشورهای غربی و آزاد جهان رشد می‌کنند، به جایگاه‌های والا و شایسته‌ای دست می‌بایند.

در این رابطه خانم مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تبریک انتخاب خانم مقبلی، در توئیتر نوشت:
«به یاسمین مقبلی، شهروند ایرانی-آمریکایی و فضانورد تازه ناسا تبریک می‌گوییم! والدین او در سال ۱۹۷۹ از ایران گریختند. امروز، او در اندیشه ستاره‌هاست و شاید روزی نخستین زنی باشد که راهی کره ماه می‌شود. موفقیت او نشاندهنده آن است که زنان، بدون محدودیتهای یک رژیم ستمگر چه کارهایی می‌توانند انجام دهند».