یک تحلیلگر ایرانی پیش بینی کرد:پرزیدنت ترامپ بر بایدن پیروز خواهد شد

فیاض زاهد ، تحلیلگر ایرانی در ارزیابی خود از برتری ترامپ به جو بایدن در روزنامه اعتماد نوشت:در حالی که وارد ماه سپتامبر می‌شویم، دورنمای روشن‌تری از انتخابات نوامبر به دست می‌آید. تنش‌ها افزایش یافته و کمپین‌ها به نقاط تعیین‌کننده سوق می‌یابند.

زاهد در ادامه نوشت: رقبای بایدن فیلمی از گذشته را که گویا در یک برنامه زنده چرت می‌زده، نشان می‌دهند. و جمهوری‌خواهان می‌گویند که بایدن سن بالایی دارد و در طول سخنرانی محورهایی را که باید بیان کند، فراموش می‌کند.

او در ادامه نوشته است: من بر این باورم که ترامپ، بایدن را لقمه چپ خود خواهد کرد. به خصوص در زمانی که دعوا به مغازه چینی‌ها نیز کشیده شود! در این میان از حمایت‌های پیدا و پنهان پوتین از ترامپ نیز نباید غافل بود.

زاهد در ادامه گفت: با تکرار پیر بودن و ضعیف بودن بایدن  در زمانه‌ای که جمهوری‌خواهان بر طبل وجود ناامنی و تهدید منافع طبقه متوسط در صورت پیروزی دمکرات‌ها بنیاد نهاده شده، شهروند معمولی و طبقه متوسط آمریکا که در شرایط عادی باید به دمکرات‌ها رای دهد به سوی ترامپ تمایل پیدا خواهد کرد.

او افزود: از سوی دیگر اعلام اینکه واکسن کرونا در مرحله سوم راستی‌آزمایی است و تا دو ماه دیگر نتایج نهایی و مثبت آن اعلام خواهد شد، سلاح دمکرات‌ها مبنی بر خرابی کسب و کار در نتیجه کورونا را بی‌اثر می‌کند. بخش مهمی از کمپین دمکرات‌ها بر موضوع کرونا استوار است، حال اگر این بهانه گرفته شود یا حس امیدواری افزایش یابد، معنایش رونق کسب وکار است.

این تحلیلگر ایرانی نوشته است: اگر بازار رونق یابد کدامیک از کاندیداها بهترند، ترامپ یا بایدن؟ پاسخ سخت نیست. از سوی دیگر بایدن در تلاش است تا از فقدان محبوبیت ترامپ در میان شهروندان راست و طرفدار جمهوری‌خواهان بهره ببرد. چرا که مواضع ترامپ برای بسیاری از الیت محافظه‌کار چندش‌آور است. آنها جمهوری‌خواهی از جنس نیکسون یا کیسینجر را ترجیح می‌دهند. اما ترامپ به الگوی پوپولیست‌ها تعلق دارد. مانند تفاوتی که اصولگرایان کلاسیک با شخصیتی چون احمدی‌نژاد در ایران داشتند.

او نوشته است: ترامپ خود را طرفدار امنیت و بایدن را به هرج‌ومرج‌طلبی و ضعف در اداره کشور مبدل می‌کند. اگر این دوگانه جا بیفتد، مخاطب اگر احساس ناامنی کرد به بایدن رای نخواهد داد.

زاهد در پایان نوشت: منافع ایران چه بسا حکم کند چندان منتظر نتیجه منازعه الاغ‌ها و فیل‌ها نمانیم. چون با شروع مناظره‌ها این ترامپ فیل است که بر بایدن با نماد الاغ دموکرات پیروز خواهد شد. من بر این باورم که ترامپ، بایدن را لقمه چپ خود خواهد کرد. به خصوص در زمانی که دعوا به مغازه چینی‌ها نیز کشیده شود! در این میان از حمایت‌های پیدا و پنهان پوتین از ترامپ نیز نباید غافل بود.