یک تحلیلگر باسابقۀ اسرائیلی:کارزار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران ابزاری برای پیروزی ترامپ در انتخابات است

یک تحلیلگر باسابقۀ اسرائیلی به نام رون بن ییشای، در یک گزارش تحلیلی ارزیابی کرد که تلاش ایالات متحده برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی علیه حکومت ایران، یکی دیگر از ابزار دولت پرزیدنت ترامپ برای ایجاد فشار حداکثری بر رژیم ایران است تا از ادامه فتنه گری های خود دست بردارد و حاضر به گفتگو با ایالات متحده، به هدف تنظیم پیمان جدیدی شود که رژیم را از امکان ادامه فتنه گری های منطقه ای و جهانی باز دارد.

این مفسر نوشت که موفقیت پرزیدنت ترامپ در این کارزار تازه که چهارماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در پیش گرفته، می تواند در پیروزی احتمالی او نقش آفرین باشد.

رون بین ییشای در ادامه گزارش تحلیلی خودارزیابی کرد که اگر پرزیدنت ترامپ در این تلاش کامیاب شود، رژیم ایران تحریم ها را زیر پا نخواهد گذاشت، ولی ممکن است به یک رشته انتقام جویی های بی نام در خاورمیانه و چند نقطه جهان دست بزند.

رون بن ییشای ارزیابی می کند که رژیم ایران هرگز مسئولیت آن تعرضات را به عهده نخواهد گرفت تا به طور مستقیم مورد مواخذه و انتقام جویی ایالات متحده قرار نگیرد.

در مورد آن چه که “فشار حداکثری” نامیده می شود، ایالات متحده به این شیوه عملی می کند که گام به گام بر میزان فشارهای اقتصادی، پولی، نظامی و دیپلماتیک بیافزاید، تا بالاخره رژیم ایران در آستانه ورشکستگی قطعی قرار گیرد و به زانو در آید.

مقامات حکومت گفته اند که هرگز به این فشارها تسلیم نخواهند شد.

این مفسر نوشت که اسرائیل، ایالات متحده را در این تلاش علیه رژیم ایران، همراهی می کند و در آن سهم دارد. به گفته او، اسرائیل اطلاعات ذیقیمتی را درباره حکومت ایران، در اختیار ایالات متحده قرار می دهد.

در گزارش های پیشین ارزیابی شده بود که رژیم ایران صلاح خود نمی داند در شرایط زمانی کنونی، با دولت واشنگتن وارد گفتگو شود، بلکه در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری نشسته که اگر با شکست دولت ترامپ انجام شود، دریچه امیدی به روی حکومت ایران گشوده خواهد شد.

در گزارشی که مورد تایید نهایی قرار نگرفت، گفته شده بود که وزیر خارجه دوران اوباما به رژیم ایران توصیه کرده بود وارد مذاکره با ترامپ نشود و در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری باقی بماند. پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این شایعات به رژیم ایران توصیه کرد که برای آغاز مذاکرات، شتاب کند – در غیر این صورت، دولت واشنگتن پس از انتخابات، هزینه بیشتری از ایران مطالبه خواهد کرد.