یک تلاشگر حقوق بشر اسرائیلی، در شورای امنیت، علیه اسرائیل ادای شهادت کرد. ولی دولت می گوید که او دروغگوست

تلاشگر اسرائیلی حگای العاد چپ که در جلسه شورای امنیت علیه اسرائیل ادای شهادت می کند. او در کنار نماینده حکومت خودگردان نشسته است

شورای امنیت سازمان ملل، شب گذشته (پنجشنبه) نشست ویژه ای را برای بحث درباره اوضاع خاورمیانه برگزار کرد که در آن از یک اسرائیلی که ریاست نهادی را به عهده دارد که وظیفه خود را در دفاع از فلسطینی ها می داند، سخنرانی کرد و با نادیده گرفتن جنایاتی که ترور فلسطینی علیه مردم اسرائیل مرتکب می شود، دولت و ارتش اسرائیل را به ارتکاب یک رشته عملیات غیرانسانی علیه فلسطینی ها متهم ساخت.

این فرد که حگای العاد نام دارد و رئیس سازمانی به نام “بِتسلم” Betselem می باشد که هدف خود را دفاع از حقوق انسانی فلسطینیان اعلام کرده، در سخنرانی خود در شورای امنیت، برای نشان دادن آنچه که “قساوت اسرائیلی ها” نامید گفت که در جریان رویارویی های یک سال گذشته بین فلسطینیان و اسرائیل، ۳۶۰ فلسطینی کشته شده اند و این در حالی که شمار تلفات اسرائیل، تنها ۱۶ نفر بوده است.

حگای العاد این حقیقت ساده را نادیده گرفت که اسرائیل در دفاع از جان شهروندان خود بیشترین تلاش را به کار می برد. ولی ترور فلسطینی، عمدا جوانان و افراد دیگر را برای انجام عملیات تروریستی به مصاف اسرائیل می فرستد تا به کشتار و آشوب دست بزنند.

رئیس سازمان “بتسلم”، هنگام سخنرانی در شورای امنیت، در کنار نماینده حکومت خودگردان فلسطینی نشسته بود. او به دعوت دولت بولیوی برای سخنرانی در شورای امنیت دعوت شده بود. بولیوی که با اسرائیل روابط رسمی ندارد و در هر فرصت خصومت خود را نسبت به این کشور بیان کرده، رئیس نوبتی این ماه شورای امنیت است.

خگای العاد، در سخنرانی خود کوچکترین اشاره ای نکرد که فلسطینی ها در غزه با شیوه های مختلف می کوشند علیه مردم اسرائیل به تعرض بپردازند. این شویه ها، از جمله شامل شلیک راکت و موشک، فرستادن بادبادک ها و بادکنک هایی است که باعث حریق و سوزاندن  بیشه ها و مزارع اسرائیلی می شود. به موازات آن، فلسطینی ها به کشتن شهروندان اسرائیل ادامه می دهند که دو مورد آن دو هفته پیش بود که طی آن یک بانوی جوان و یک مرد اسرائیلی به دست یک تروریست فلسطینی به گلوله بسته شدند و جان باختند.

علاوه بر این، حماس و دیگر سازمان های ترور در غزه، با حفر تونل های تهاجمی، خود را برای جنگ با اسرائیل آماده می سازند.

نماینده اسرائیل در سازمان ملل، دانی دانون از سخنرانی رئیس بتسلم به خشم آمد و به زبان عبری در حضور حاضران در تالار شورای امنیت، او را خائن لقب داد.

بخش عمده ای از بودجه این سازمان حقوق بشری، توسط کشورهای بیگانه تامین می شود که از طریق برخی شهروندان اسرائیلی، می کوشند بر رفتار دولت اسرائیل تاثیرگذار باشند.