یک تونل تعرضی حماس از غزه به داخل اسرائیل شناسایی و نابود شد. شبکه ضد تونلی اسرائیل تکمیل می شود

دستگاه های هنگ مهندسی ارتش اسرائیل به زودی برقراری یک شبکه زیرزمینی به هدف جلوگیری از حفر تونل های تعرضی را به آنجام می رساند

پس از یک روز تنش نظامی در مرزهای اسرائیل با نوار غزه، ارتش اسرائیل امروز (چهارشنبه) فاش ساخت که هدف، ویران کردن یک تونل تهاجمی بود که گروه های ترور فلسطینی در غزه به سوی خاک اسرائیل حفر کرده و حتی چند متر نیز در خاک اسرائیل پیش رفته بودند.

حماس از چند سال پیش کوشیده است با حفر تونل های زیرزمینی به خاک اسرائیل رخته یابد و به آدم کشی و تخریب دست بزند. ولی اکثر این تونل ها به موقع کشف شده و نقشه حماس و سازمان های تروریستی دیگر خنثی گردیده است.

وجود این تونل هنگامی شناسایی شد که دستگاه های مهندسی اسرائیل به عملیات برای نصب موانع زیرزمینی در طول مرزهای غزه ادامه می دادند و دستگاه های احساسی گری که در سراسر این مرز در زیر زمین نصب شده، از یک فعالیت غیرعادی خبر داد و بررسی های بعدی نشان داد که عوامل تروریستی در داخل غزه، تونلی به سوی اسرائیل حفر کرده و حتی چند متر داخل خاک این کشور شده اند.

مقامات ارتشی تاکید کردند که حفاران تونل، هنوز دهانه ای برای آن در داخل خاک اسرائیل حفر نکرده بودند و هیچ خطری امنیت شهروندان پیرامونی را تهدید نمی کرد.

دستگاه های هنگ مهندسی ارتش اسرائیل به زودی برقراری یک شبکه زیرزمینی به هدف جلوگیری از حفر تونل های تعرضی را به آنجام می رساند

هدف حماس از این اقدامات آن است که بتواند به طور غافلگیرکننده وارد خاک اسرائیل شود تا به کشتن یا ربودن شهروندان بپردازد. ولی در طول سال های اخیر، همیشه این تلاش ها بی نتیجه مانده است.

خاک نواحی مرزی اسرائیل با غزه شنی است و از این رو حفر تونل آسان است، ولی هزینه گزافی می طلبد. در سراسر این تونل ها باید دیواره و سقف بتونی نصب کرد که شن ها ریزش نکند. هزینه حفر هر تونل به یک یا چند میلیون دلار می رسد و حماس در حالی این هزینه را متحمل می شود که مردم آن سرزمین با کمبود معیشت روبرو هستند.

اسرائیل بارها موافقت کرده که امیرنشین قطر ده ها میلیون دلار کمک مالی نقدی وارد غزه کند. ولی حماس همیشه بخشی از این پول کلان را صرف امور جنگی کرده است.

در واکنش به اقدام تعرضی جدید حماس، جنگنده های اسرائیلی روز گذشته برخی حفاری های زیرزمینی در داخل غزه را نابود کردند. آگاهان نظامی می گویند که حماس در نقاط زیادی از غزه ده ها و شاید صدها تونل زیرزمینی احداث کرده تا در صورت بروز جنگ، سرکردگان گروه ها بتوانند در آنجا پنهان شوند و یا بتوان انبارهای اسلحه را در آن جا برپا ساخت.