یک حقوقدان: «افرادی را که به اتهام اهانت به خامنه ای بازداشت می شوند حق گرفتن وکیل ندارند»


یک وکیل دادگستری خبرداد که مقامات قضایی حکومت اعلام کرده اند که بازداشت شدگان مخالفان خامنه‌ای حق گرفتن وکیل را ندارند . برخورداری از کمک وکیل مدافع، یکی از اساسی ترین حقوق انسان ها در دادگاه های جهان می باشد. ولی از این پس اگر کسی به خامنه ای توهین کرد، از این حق ابتدایی نیز محروم می شود.
در ماه های اخیر طومارهای زیادی در ایران امضا شده که به موجب آن ها، خامنه ای فرد نالایقی است که باید از مقام رهبری خلع شود. به گفته آگاهان، هدف از دستور جدید قوه قضائیه آن است ه با سرکوب مردم، جلوی گسترش این خواسته را بگیرد.
محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری در پیامی توئیتری اعلام کرد که بازپرس پرونده امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی با وکالت او در این پرونده مخالفت کرده است.
آقای آقاسی در ادمه توئیت خود نوشته که از سوی خانواده های ۹ نفر از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفره برای وکالت در پرونده آنها انتخاب شده است اما پس از سفر به مشهد و مراجعه برای ارائه وکالت، بازپرس پرونده اعلام کرد که فقط وکالت وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه را می‌پذیرد.
محمد مقیمی، وکیل دادگستری، نیز پیشتر با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که چندین بار برای اعلام وکالت پرونده مژگان کشاورزبرای تقدیم لایحه تجدید نظرخواهی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب مراجعه کرده است، اما قاضی پرونده با وکالت آقای مقیمی مخالفت کرده و از پذیرش لایحه تجدیدنظرخواهی که این وکیل دادگستری تنظیم کرده، خودداری کرده است.
سال گذشته مجلس حکومت ایران تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را تصویب کرد که طی آن فقط وکلای مورد تایید قوه قضائیه می توانند در جرائم امنیتی برای دفاع از هر یک از طرفین وکالت کنند.که این موضوع با با انتقاد شدید وکلا و حقوقدانان روبرو شد.
در ماههای گذشته ۱۴ فعال سیاسی که با امضای بیانیه ای در اعتراض به وضعیت موجود کشور خواستار استعفای آیت الله خامنه ای شده بودند، بازداشت شدند.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.