یک دانش آموز ۱۱ ساله ایرانی که به دلیل فقر نتوانست گوشی موبایل برای ادامه تحصیل بخرد، خودکشی کرد 

محمد موسوی‌زاده،  دانش‌آموز ۱۱ ساله ساکن شهرستان دیر در جنوب استان بوشهر به دلیل فقر و نداشتن پول کافی برای خرید گوشی هوشمند نتوانست در کلاس‌های آنلاین، شرکت کند و با حلق آویز کردن اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

محمد جواد ظریف ، پیشتر در پاسخ به این سوال که چرا ما هم مثل سایر کشورهای دنیا نمی‌توانیم،  هم روابط دیپلماتیک خودمان را داشته باشیم و هم روی مردمان فشار نباشد؟ گفته بود:  خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم.

کاربری در این باره نوشته است: اما جمهوری اسلامی هرگز از مردم نپرسید که راضی به حمایت از گروه‌های تروریستی و پرداخت هزینه‌های آن‌ها، پرتاب موشک با شعار نابودی اسرائیل، دخالت در سوریه و… هستند یا خیر.

شماری از کاربران در شبکه های اجتماعی در واکنش به خبر خودکشی این کودک ۱۱ ساله  نوشته اند: تلخ‌تر از زهر؛ کودک ۱۱ ساله  ایرانی که سرزمین اش  پر از نفت و منابع طبیعی و ثروت ملی است؟!  باید به خاطر یک تلفن همراه خود را حلق‌آویز کند؟؟

یادآور می شود که  پیشتر نیز  سازمان پزشکی قانونی سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه را بیش از ۷ درصد اعلام کرده بود.

شماری دیگر نیز نوشته اند: این خبر ناگوار باید جامعه را تکان بدهد که به کجا داریم می‌رویم؟ حکومت  اسلامی به فکر استخدام ملایان در آموزش و پرورش است، اما دریغ از توجه به سلامت روح و روان کودکان و وجود مشاور روان‌شناسی در مدارس.

برخی نیز نوشته اند: فقر ناشی از بیکاری و تورم از یک‌سو و کاهش ارزش پول ملی و گرانی روزافزون همه‌چیز از جمله گوشی‌های هوشمند، به خانواده‌ها فشار زیادی آورده است و در این میان کودکان شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر هستند.

کودکان ایران باید به آینده و زندگی بهتر امید داشته باشند، اما حکومت ایران نا امیدی را حتی به کودکان هم کشانده است. شرم بر حکومتی  که حق این کودکان را صرف موشک بازی و تروریسم می‌کنند.

در ادامه این خبر رضا اسدی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان سراب در آذربایجان شرقی، نیز اعلام کرد که از حدود چهار هزار دانش‌آموز این شهرستان ۱۵۰۰ دانش‌آموز فاقد گوشی هوشمند هستند.

محمد بابایی، عضو شورای روستای احمدآباد سفلی از توابع سراب، نیز گفت: «مردم این روستا آن‌قدر فقیرند که حتی پولی برای خرید مواد ضدعفونی‌کننده هم ندارند چه اینکه بخواهند برای فرزندانشان گوشی هوشمند تهیه کنند».

او افزود:  وضعیت مالی ساکنان روستا «به حدی ضعیف است که توان پرداخت هزینه ایاب و ذهاب فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به مرکز شهرستان یا روستاهای همجوار ندارند» و به همین دلیل، «بسیاری از دانش‌آموزان پس از مدتی مجبور به ترک تحصیل می‌شوند.»

زهیر مطلبی، رییس سابق شورای روستایی احمد آباد سفلی، نیز گفت علاوه بر نبود گوشی هوشمند، دانش‌آموزان این روستا «برای وصل شدن به شبکه شاد تلویزیون دیجیتال ندارند. و این روستا حتی اینترنت همراه اول هم ندارد».

شایان گفتن است که زلزله سال گذشته بسیاری از خانه‌های این روستا را تخریب کرد ، شماری از خانه‌های مسکونی هنوز بازسازی نشده‌ و روستا مدرسه  ندارد.