یک دو تابعیتی دیگر در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه حکومت ایران در نشست خبری از دستگیری یک ایرانی تبعه آمریکا به اتهام “جاسوسی”، هنگام خروج از کشور خبر داد.

او مدعی  شد که این بازداشت در پی اتهام نامبرده به جمع آوری اطلاعات و جاسوسی بوده و “پرونده ای قدیمی” است.

به گزارش خبرگزاری “هرانا”،انجمن فعالان حقوق بشر ایران، دادگاهی در تهران عماد شرقی را به اتهام “جاسوسی” به نفع آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم کرد و شرقی، آوریل گذشته توسط نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شد ولی چندی قبل به قید وثیقه مالی، آزاد شده بود.

در این مدت ، سپاه پاسداران،  علی رغم آزاد کردن شرقی، گذرنامه‌های او و همسرش بهارا عمیدی را توقیف کرده و اجازه خروج از کشور را به آنها نداد.

عماد شرقی به عنوان یک تاجر مشهور شناخته می شود و همسرش بهاره عمیدی نیز شاعر و فعال مدنی است.

این موضوع بر روی برنامه‌های دولت جدید آمریکا برای پیگیری دیپلماسی با ایران سایه افکنده تا جایی که بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا گفت که اگر رژیم به تعهدات برجامی خود بازگردد، او نسبت به کاستن تحریم‌ها علیه تهران، می‌تواند برخوردی باز داشته باشد.

یادآور می شود که رژیم  ایران معمولاً از افراد دو تابعیتی به عنوان سوژه‌ای برای چانه زنی استفاده کرده و آنها را با عوامل ایرانی زندانی در آمریکا، اروپا و سایر کشورها به اتهام نقض تحریم‌ها، مبادله می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است : علاوه بر شرقی، سه ایرانی – آمریکایی دیگر نیز در ایران زندانی هستند، از جمله سیامک نمازی که از سال ۲۰۱۵ به همراه باقر نمازی، پدر سالمند خود پشت میله‌های زندان هستند که هر دو از طریق مشاوره‌های فنی و دیپلماتیک، به انعقاد برجام کمک کرده اند اما اطلاعات سپاه، آنها را به جاسوسی برای آمریکا، متهم کرده است.

مراد طاهباز فعال محیط زیست ایرانی-آمریکایی نیز که تابعیت بریتانیایی را هم دارد، به اتهام جاسوسی ۴ سال است که در زندان بسر می‌برد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز پیشتر با فشار بر رژیم ایران موفق شده بود، برخی از زندانیان دو تابعیتی از جمله جیو وانگ پژوهشگر آمریکایی – چینی و همچنین مایکل وایت سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا را آزاد سازد.