یک ربات پزشکی در ارتش اسرائیل، مدت زمان تعیین ابتلا به کورونا را به ۳۰ ساعت کاهش داده است

ارتش اسرائیل اعلام داشت که برای انجام آزمایش سریع در مورد مبتلایان به کورونا در میان سربازان و نظامی یک ربات به کار انداخته که در کوتاه مدتی نتیجه آزمون را اعلام می کند. استفاده از این ربات امکان می دهد که افراد مبتلا به سرعت شناسایی شوند تا زنجیره ابتلا بریده شود و فرد بیمار حامل ویروس، آن را به همرزمان خود منتقل نسازد.

سرعت تشخیص یک امر حیاتی است، زیرا هر اندازه فرد بیمار زودتر شناسایی شود، کمتر خواهد توانست دیگران را نیز مبتلا سازد.

ستاد مبارزه با کورونا در داخل ارتش اسرائیل، حدود سه ماه پیش برپا گردید و ماموریت آن تعیین بهترین راه های جلوگیری از ابتلا، و همچنین راه های تشخیص سریع و دور سازی مبتلایان، از افراد سالم می باشد.

مقامات ارتش می گویند که استفاده از این روبات، مدت زمان لازم برای تشخیص نهایی ویروس را به سی ساعت کاهش می دهد. با شیوه های معمولی، این پاسخگویی ممکن است چند روز به درازا بکشد.

در حال حاضر بزرگترین مشکل اسرائیل برای تصمیم گیری در مورد بهترین شیوه کند کردن روند ابتلا آن است که آیا قرنطینه کامل برقرار شود تا کسی با کسی تماس نگیرد و احتمالا او را مبتلا نسازد، و یا آن که در شناخت ناقلان ویروس به سرعت اقدام شود و مبتلایان از افراد سالم جدا شوند تا آنها را مبتلا نسازند.

پاسخ درست به این پرسش برای اقتصاد کشور و همچنین رفاه مردم نیز اهمیت بسیار دارد. زیرا مفهوم قرنطینه کامل، در واقع فلج کردن کامل اقتصاد نیز می باشد.

این موضوع، به ویژه برای ارتش اسرائیل از اهمیت بالا برخوردار است. زیرا بسیار ضروری است که امنیت کشور همچنان حفظ شود و آمادگی سربازان آسیب نبیند و به موازات آن، سربازان، که اکثرا ناچار هستند در فاصله کمی از یکدیگر قرار گیرند، یکدیگر را به بیماری مبتلا نسازند.

در هفته های اخیر، با بالا گرفتن موج دوم کورونا در اسرائیل، وظائف بیشتری برای مبارزه با آن به عهده وزارت دفاع و ستاد کل ارتش نهاده شده است.

در شبانه روز گذشته، از شمار مبتلایان جدید کاسته شده و کسی فوت نکرده است. طی این شبانه روز، ۱۶۸۹ نفر دیگر نیز مبتلا شده اند و شمار قربانیان در سطح ۵۶۹ نفر باقی مانده است. در روزهای اول هفته، روزانه بیش از دوهزار مورد ابتلای جدید گزارش می شد.