یک رسانه کویتی گزارش داد : ایران از ترس حملات احتمالی آمریکا،پدافند هوایی تاسیسات هسته‌ای را تقویت کرده است 

رسانه کویتی، روزنامه کویتی القبسف در گزارشی درباره نگرانی ایران از احتمال حملات هوایی به تاسیسات اتمی این کشور نوشت: تهران  پدافند موشکی خود در اطراف مراکز اتمی فردو و نطنز را تقویت کرده است.

این رسانه به نقل از یک منبع مطلع از داخل ایران گزارش داد که حکومت ایران  تجهیزات پدافندی خود در اطراف سایت هسته‌ای فردو و نطنز را تقویت کرده است، زیرا احتمال می‌دهد در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری پرزیدنت  ترامپ، این مراکز هدف حملات هوایی قرار گیرند.

روزنامه القبس به نقل از یک  منبع موثق گفته است تجهیزات پدافندی و راداری هوا-فضای سپاه پاسداران رژیم ایران  مسئولیت دفاع از این تأسیسات را بر عهده گرفته‌اند: «آنها تمام ظرفیت پدافندی خود را به کار گرفته‌اند تا مانع از تخریب روند غنی‌سازی در این تأسیسات که برای برنامه اتمی ایران شوند و یک حمله احتمالی موشکی را دفع کنند.»

گفته می‌شود سامانه پدافندی موشک دوربرد “باور-۳۷۳” که ساخت ایران است و سامانه پدافند موشکی روسی میان‌برد “۲K12 Kub” در نزدیکی سایت هسته‌ای فردو مستقر شده‌اند.

منبع القبس تایید کرده که سامانه پدافندی در اطراف سایت نطنز در استان اصفهان نیز تقویت شده است. پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای ایران در سایت اتمی نطنز قرار دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز دو روز پیش  گزارش داد به عکس‌های ماهواره‌ای دست یافته که نشان می‌دهند رژیم ایران  در تاسیسات زیرزمینی فردو مشغول عملیاتی تازه است. این می‌تواند به معنای گسترش فعالیت هسته‌ای در سایت یاد شده باشد، هرچند ایران از برنامه و مقاصد خود هیچ خبری منتشر نکرده است.

فاش شدن عملیات ایران در سایت زیرزمینی فردو در سال ۲۰۰۹، به نگرانی جهانی از فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی دامن زد. اکنون در آخرین هفته‌های زمامداری دونالد ترامپ در کاخ سفید، تنش میان ایران و آمریکا به اوج رسیده و این خبر می‌تواند وضعیت را بیش از پیش پیچیده کند.

پیشتر نیز رویترز نوشته بود گزارش محرمانه آژانس انرژی اتمی که به دست آن خبرگزاری رسیده نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در نظر دارد سه آبشار جدید از سانتریفیوژهای “آی آر ۲ ام” را در سایت هسته‌ای نطنز راه‌اندازی کند.