یک رشته دیگر که از کورونا آسیب دیده است: کتابفروشان و ناشران کتاب در ایران

کتابفروشان و ناشران ایرانی در فهرست مشاغل آسیب‌دیده از کرونا قرار گرفتند.بانک مرکزی ایران در اخرین به روزرسانی  مشاغل آسیب‌دیده از شیوع کرونا، کتابفرئشان و ناشران را به فهرست این مشاغل افزوده است.

بانک مرکزی علاوه بر کتابفروشان و ناشران، موزعان “کتاب، کتاب‌های هنری، پوستر” و کارت‌پستال فروشان را با تایید وزارت ارشاد مشمول کسب و کارهای آسیب دیده کرده است.

فهرست مشاغل آسیب دیده در ایران سیزده رسته شغلی از جمله رستورانها، گردشگری “شامل هتل‌ها”، حمل و نقل شهری و مراکز تفریحی، فرهنگی و ورزشی را در بر می‌گیرد.

رییس اتحادیه صنف کفاشان مشهد نیز اعلام کرد: فروش کفش در مشهد به دنبال شیوع کرونا صد در صد کاهش یافت.اسماعیل پورملائکه، گفت که بسیاری از کفاشان و فروشگاه‌های کفش در مشهد برای همیشه تعطیل شدند.

وی افزود:  «روزانه چهار تا پنج مورد ابطال پروانه داریم و شاهد تعطیلی‌های زیادی هستیم که حتی به اتحادیه هم رجوع نکرده و مغازه را تعطیل کرده‌اند،شرایط خوبی نیست، مردم همچنان قدرت خرید ندارند. فروش ما ۱۰۰ درصد کاهش پیدا کرده است و یکی از همکاران به من گفت که در سه روز تنها یک جفت کفش توانسته بفروشد».

رییس اتحادیه صنف کفاشان مشهد همچنین گفت که ما صد در صد از کرونا آسیب دیدیم و درحالی که تمام تلاش ما در طی سال برای فروش در بازار اسفند ماه و ایام شهریور و مهر است، اسفند را از دست دادیم و پیش‌بینی دو فصل بهار و تابستان نیز به هم خورد، الان باید فروش تابستانه را آغاز می‌کردیم که این دو فصل هم به چالش کشیده شده است.

پور ملائک در ادامه گفت: بحث مواد اولیه هم وجود دارد و بخشی از مواد وارداتی دیگر وارد نمی‌شود و مقداری هم که در حال حاضر وجود دارد، نمی‌توانند با قیمت‌های خوبی به ما بدهند.

وی افزود:  حدود ۱۰ هزار نفر در کارگاه‌های تولید کفش و فروشگاه‌ها و حلقه‌های این زنجیره شامل بنکدار، کارگر، مواد اولیه فروش، خرده‌فروش و کف بازار هم صد در صد از کرونا آسیب دیدند.