یک روحانی ارشد مسلمان، در آئین یادبود قربانیان یهودی پیتسبورگ در نیویورک گفت: مسلمانان جهان باید دست دوستی اسرائیل را بفشارند

به دنبال فاجعه کشتار یازده نمازگزار یهودی در کنیسای شهر پیتسبورگ، گروهی از رهبران روحانی مسلمان، مسیحی و یهودی در نیویورگ گرد آمدند تا برای پیشبرد تفاهم و همکاری بین ادیان ابراهیمی بکوشند. یک رهبر روحانی مسلمان در این همایش گفت که مسلمانان جهان باید دست دوستی اسرائیل را بفشارند و با این کشور همزیستی و همکاری داشته باشند.

در این همایش شماری از برجسته ترین رهبران روحانی ادیان سه گانه حضور داشتند و دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوتِرِش یکی از سخنرانان اصلی آن بود. او در بخشی از سخنان خود گفت که گروه هایی که نسبت به انسان های دیگر ایجاد نفرت می کنند، می کوشند بر حکومت مسلط شوند و قدرت را به دست گیرند و باید با کمال توان، در برابر این روند ناهنجار ایستادگی کرد.

رهبران ادیان که در این همایش حضور داشتند، همگی تاکید کردند که باید علیه پدیده هایی چون انسان ستیزی و یهودستیزی قاطعانه ایستاد و برای ریشه کن ساختن آن به تلاش ادامه داد.

شماری از سیاستمداران مشهور آمریکایی و دیپلمات های کشورهای مختلف نیز در این همایش دوستی، شرکت کردند و با خانواده های یهودیانی که عزیران خود را در سوء قصد تروریستی در کنیسای درخت زندگی در پیتسبورگ از دست داده اند، ابراز همدردی کردند.

یک روحانی مسلمان به نام شیخ موسی دَرامه در سخنرانی خود در این همایش گفت که دنیا باید علیه نژاد پرستی به اقدامات قاطعانه دست بزند. او گفت: یهودیانی که کشته شدند، نه به خاطر آن بود که تبهکار هستند، بلکه به این جهت که یک فرد تبهکار می خواست به زندگی آنان پایان دهد.

شیخ موسی که رئیس مرکز فرهنگی مسلمان در آمریکای شمالی می باشد، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که جهان اسلامی باید خود را از ترور دور سازد و تروریست ها را محکوم بداند و علیه آنان مبارزه کند.

این روحانی مسلمان گفت که ۵۶ کشور از میان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، ممالک مسلمان هستند و به اتحاد اسلامی تعلق دارند و از میان آن ها، ۲۲ کشور عرب هستند. او پس از ارائه این آمار گفت که آن کشورها تنها کاری که می کنند، ابراز دشمنی و ستیز علیه یک کشور مستقل دیگر است، که منظور او اسرائیل بود.

شیخ موسی گفت که این رفتار، غیرمنطقی و ناهنجار است و باید دگرگون شود. او گفت: تنها راهِ تغییر این رفتار آن است که همه کشورهای عرب و مسلمان، اسرائیل را به رسمیت بشناسند و دست دوستی این کشور را بفشارند.

این سخنان با کف زدن و تائید اکثر حاضران در همایش روبرو شد.

در این میان، خبر رسید که رابرت باوِرس، قاتل یازده نمازگراز یهودی، در جلسه دادگاهی که برای تفهیم اتهامش برپا شده بود، هرگونه دخالت خود را در این کشتار را انکار کرد. دادستان پیتسبورگ این فرد را به ۴۴ مورد تبهکاری متهم ساخته، ولی او همه آن ها را رد می کند و ادعا دارد که خطایی مرتکب نشده است.

 

یک دیدگاه

  1. هرچند که من شخصا از تمامی ادیان پرسشهای بسیار در سر دارم؛ اما براستی اگر قرآن بیش از کتاب مقدس یهودیان (عهد عتیق) از قوم بنی اسرائیل با نیکی یاد نکرده باشد، بی تردید کمتر نیز احترام نگذاشته است.

Comments are closed.