یک روحانی حکومتی، نوروز را “بدعت” نامید و آن را مکروه دانسته، ولی وزیر دفاع ایران نوروز را به همتایان خود شادباش گفت

علی خامنه ای در فاصله دو روز، مطالبی را به عنوان پیام نوروزی انتشار داد. گرچه بیشترین بخش از هر دو پیام به امور اسلامی اختصاص داشت و بر محور عید مبعث دور میزد، خامنه ای از نوروز نیز نام اورد و فرا رسیدن آن را شادباش گفت. ولی یک آخوند حکومتی، برخلاف اظهارات علی خامنه ای که خود را رهبر مسلمانان ایران و جهان می داند، ادعا می کند که نوروز حرام است و در دنیای اسلامی یک بدعت می باشد که زرتشتیان آن را رواج دادند و هیچ منطقه عقلانی ندارد. او گفت که عید واقعی، عید مبعث و سایر اعیاد اسلامی است و اعیادی که از دوران پیش از اسلام مانده مکروه است و باید باطل شود.

 

گفتنی است که ایرانیان جشن فرخنده نوروزی را قرن ها پیش از ظهور اسلام برقرار کردند که از نظر موازین دینی نمی تواند بدعت محسوب شود زیرا بدعت در زبان عربی به مفهوم نوآوری است که روحانیون اسلامی آن را ناپسند می نامند

علی  خامنه‌ای نیز دو سال پیش، خود در باطل دانستن آیین باستانی نوروز  گفته بود: «نوروز در ایران، جشنی در خدمت حکومت‌های استبدادیِ قبل از اسلام بود! به همین خاطر است که به آن ‘نوروز باستانی’ می‌گویند! ‘نوروز’‌اش خوب است، ولی ‘باستانی’ ‌اش بد است!». و تاکید می‌کند محتوای نوروز پیش از اسلام، «مردمی و خدایی» نبود. و عاطفه و انسانیت در نوروز نبود.

دیدگاه این روحانیون دولتی در مذمت نوروز در حالی بیان می شود که خامنه ای دو بار به مناسبت نوروز به سخنرانی پرداخت. همچنین امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیام‌های جداگانه‌ای عید فرخنده و باستانی نوروز که طلیعه بهار و آغاز شکفتن رستاخیز طبیعت است را به وزیران دفاع، دولت و ملت و نیروهای مسلح کشورهای جمهوری ارمنستان، ترکمنستان، پاکستان، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان تبریک گفت.

و افزود: عید باستانی نوروز به عنوان میراث مشترک کشورهای منطقه، زمینه‌ای برای توسعه همکاری در زمینه های مختلف خواهد بود.