یک روز پس از افشای وضعیت بد زندان فشافویه از سوی زندانیان سیاسی، عوامل حکومت با چاقو به آنان حمله کردند 

به گزارش فعالان حقوق بشر، دو تن از زندانیان اعتراضات آبان، علی قهرمانی و رضا بیات، در تیپ پنج زندان تهران بزرگ با حمله دو زندانی جرایم عمومی مواجه شده و یکی از آنان به شدت از ناحیه پهلو و دیگری از پشت سر با چاقو آسیب دیده است.

این سازمان حقوق بشری نوشته است این حادثه یک روز پس از ارسال نامه آنان به مسولان زندان و قوه قضائیه رخ داده است.

آنان در این نامه این زندان را به جهنم توصیف کرده بودند  و به مشکلات متعدد بهداشتی و شیوع کرونا و همچنین به رفتار دوگانه و سلیقه‌ای مقام‌های قضایی و بلاتکلیفی بازداشت‌شدگان آبان‌ اعتراض کردند.

مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، در این ارتباط گزارش داد که این درگیری پس از اعتراض علی قهرمانی و رضا بیات نسبت به پخش و فروش مواد مخدر در تیپ پنج زندان تهران بزرگ صورت گرفت و این دو معترض زندانی آبان ماه، از سوی وکلای بند مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

در جریان این حمله و ضرب و شتم، علی قهرمانی از ناحیه پهلو با چاقو زخمی شده است و رضا بیات نیز از پشت سر به واسطه اصابت جسم سخت آسیب دیده است.

یک منبع نزدیک به دو معترض زندانی آبان ماه، به سایت مجموعه فعالان حقوق بشر گفت که «مسئولان زندان در عوض تنبیه ضاربان، علی قهرمانی و رضا بیات را بعد از انتقال کوتاه مدت به بهداری به بند دیگری منتقل کردند. در حالی که اعتراض این دو تن تنها نسبت به آلوده کردن جوانان خصوصا بازداشت شدگان آبان ماه به مواد مخدر بود».

علی قهرمانی و رضا بیات هر دو در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ بازداشت شدند. دادگاه انقلاب تهران علی قهرمانی را به سه سال و سه ماه حبس تعزیری و رضا بیات را به چهار سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

بارها در زندان های ایران به زندانیان سیاسی به دلیل عدم اجرای قانون طبقه‌بندی در زندان حمله شده اما مقام‌های قضایی آن را رویدادی عادی در زندان‌ها توصیف می‌کنند. در سال های گذشته نیز شاهد یک نوع از این اعتراضات بودیم که منجر به کشته شدن علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی توسط مجرمین عادی شد.

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی ٢١ ساله، سال گذشته  در زندان فشافویه طی حمله دو زندانی دیگر به نام‌های محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره با بیش از ۳۰ ضربه چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به قتل رسید.

شیرمحمدعلی نیز ۴ ماه  قبل از آنکه در زندان فشافویه کشته شود، به همراه یک زندانی سیاسی دیگر به نام “برزان محمدی” در اعتراض به وضعیت نامناسب و محرومیت‎های گسترده ای که در زندان فشافویه اعمال می شود، دست به اعتصاب غذا زده بود که در نهایت توسط عوامل حکومت به قتل رسید.