یک روز پس از دیدار پمپئو با ترزا می، معاون وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

«مارک فیلد»، معاون وزیر امور خارجه انگلیس

خبرگزاری حکومتی گزارش دادند که معاون وزیر خارجه انگلیس برای رایزنی در مورد آخرین تحولات در برجام و اقدام ایران برای لغو بخشی از تعهدات خود در پرونده اتمی به تهران سفر کرده است.

«راب مکر» سفیر انگلیس در تهران هم در توئیتی این سفر را مهم ارزیابی کرد و نوشت: بریتانیا به حمایت خود از برجام تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود کاملاً عمل کند، ادامه خواهد داد.

رژیم اسلامی روز چهارشنبه رسما اعلام کرد که از اجرای دو فقره از تعهدات خود در چارچوب برجام به طور موقت خودداری می ورزد، ولی در عین حال قصد ندارد به طور کامل از این توافق اتمی بیرون آید.

کشورهای اروپایی به رژیم ایران هشدار داده اند که هرگونه تغییر در اجرای برجام، نقض آن محسوب می شود و با اقدامات متقابل روبرو خواهد شد.

حکومت اسلامی همچنین به اتحادیه اروپا یک مهلت ۶۰ روزه برای عمل کردن به تعهدات خود داد.

اتحادیه اروپا در پاسخی رسمی به ایران که روز پنج‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت‌ماه، منتشر شد ضمن تاکید بر تعهد خود به برجام اعلام کرد که هیچ گونه ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیرد.

در بیانیه‌ای که به امضای فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و همچنین وزیران خارجه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه رسیده، از اقدام اخیر ایران و خروج محدود از برجام شدیدا ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه آمده است: «ما هرگونه ضرب‌الاجلی را رد می‌کنیم» و اجرای تعهدات ایران در ذیل برجام و همچنین ان‌پی‌تی را «پیگیری خواهیم کرد».

این بیانیه ضمن این که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است که به «نقش کلیدی‌اش» در رصد کردن و راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش ادامه دهد، ایران را نیز به رعایت سازوکارهای برجام، از جمله کمیسیون مشترک برجام، فراخوانده است.

سفر معاون وزیر خارجه بریتانیا از این جهت دارای اهمیت می باشد که این سفر یک روز پس از دیدار وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر انگلیس صورت می گیرد و با توجه به اینکه در روز های گذشته مقام های سیاسی ایالات متحده بارها اعلام کردند که هرگونه اقدام رژیم ایران بر علیه آمریکا با پاسخ کوبنده این کشور مواجه خواهد شد احتمال می رود سفر این مقام سیاسی بریتانیا برای هشدار به مقام های حکومت اسلامی برای خودداری از هرگونه اقدام نظامی بر علیه آمریکا باشد.

آقای پمپئو پنجشنبه (۹ مه) با صدور یک بیانیه رسمی گفت: “رژیم در تهران باید درک کند که هرگونه حمله توسط آنها یا گروه های نیابتی با هر هویتی که باشند علیه منافع و شهروندان آمریکا، با پاسخ سریع و قاطع آمریکا مواجه خواهد شد.”