یک زن و شوهر ایرانی با گذرنامه جعلی اسرائیلی در اکوادور بازداشت شدند؛ آیا جاسوس رژیم ایران هستند؟

گذرنامه ایرانی بانوی جوانی که ممکن است مامور اطلاعاتی حکومت بوده است

یک زن و مرد ایرانی که با گذرنامه های جعلی اسرائیلی به شهر کیتو پایتخت کشور اکوادور در آمریکای لاتین سفر کرده بودند، هنگامی که از کیتو پایتخت اکوادور قصد پرواز به اسپانیا را داشتند، در فرودگاه  شناسایی و بازداشت شدند. این دو تن که گذرنامه های ایرانی خود را نیز در اختیار داشتند هم اکنون در شهر کیتو زندانی هستند و بازپرسی های فشرده از آنان ادامه دارد.

این نخستین بار نیست که افراد ایرانی به علت ارائه گذرنامه های جعلی و یا دزدیده شده اسرائیلی، در کشورهای مختلف جهان بازداشت می شوند. از آن جا که دارندگان گذرنامه اسرائیلی می توانند بدون نیاز به روادید ورود، به بیش از صد کشور دنیا سفر کنند، جویندگان گذرنامه های جعلی، به آن علاقه بسیار دارند.

بانویی که گذرنامه اسرائیلی با نام جعلی داشت، از مشخصات یک دختر نوجوان اسرائیلی استفاده کرده بود. احتمال دارد این مشخصیات هنگامی نسخه برداری شده بود که آن دختر از یک کشور خارجی دیدن می کرده است.

در گذشته نیز بارها گذرنامه های جوانانی اسرائیلی که از کشورهایی مانند تایلند یا هند دیدن می کرده اند دزدیده شده و در برخی موارد توسط تبهکاران مورد استفاده قرار گرفته است. چند تن از افرادی که در سال های اخیر با گذرنامه جعلی اسرائیلی بازداشت شده اند، ایرانی بوده اند.

وزارت کشور اسرائیل اسرائیل یک بار دیگر به شهروندان هشدار داد که هنگام سفر به خارج مواظب گذرنامه های خود باشند، زیرا اگر ربوده شود، ممکن است در اختیار سازمان های ترور قرار گیرد و فاجعه آفرین شود.

برخی آشنایان امور اطلاعاتی و امنیتی، بعید نمی دانند که این دو تن، ماموران جاسوسی حکومت ایران هستند که برای رد گم کردن، ابتدا به اکوادور رفتند و سپس از طریق اسپانیا قصد ورود به خاک اسرائیل را داشته اند.

مشخصات آن ها هنوز مشخص نشده است، ولی گفته شده که اسرائیل با مقامات امنیت ملی اکوادور در تماس است و این ماجرا مورد بررسی قرار دارد.

حکومت ایران در گذشته با شیوه های مختلف کوشیده افراد اطلاعاتی خود را وارد اسرائیل سازد و دست کم در دو مورد این افراد شناسایی و بازداشت شده اند.

نمونه یک گذرنامه اسرائیلی که دزدیده شده و مشخصات جعلی به آن افزوده شده است

2 دیدگاه‌

 1. حتماً ماموران سپاه پاسداران هستند که برای کشتاربیشتر درداخل خاک مقدس اسراییل وجمع آوری اخبار نظامی با پاسپورت جعلی اسراییلی اقدام به ورود کرده اند.اخباری موثق نشان میدهد که حداقل ده نفرازمامورین سپاه درکشورسوئد ساکن هستند واینکار برای سایر کشورها نیز درحال انجام است.

 2. اینکه احتمال داره جاسوس باشن بعید نیست
  ولی به نظر من رژیم و جاسوسهاش تا این حد احمق نیستن که جاسوسهای ایرانی رو به داخل اسراییل بفرستن
  بلکه سعی میکنه همیشه از مزدورهای کشورهای دیگر استفاده کنه برای جاسوسی در اسراییل

  به نظر من این دو تن سعی داشتن با اعتبار گذرنامه اسراییلی در جای دیگه به جاسوسی بپردازن
  مثل امریکا
  و یا این که حملات تروریستی رو مدیریت کنن

Comments are closed.