یک زن و شوهر ایرانی که قصد داشتند همایش مجاهدین در فرانسه را منفجر سازند، در بلژیک بازداشت شدند

 

یک زن و شوهر ایرانی به ظن آن که قصد داشته اند همایش سالیانه سازمان مجاهدین خلق را منفجر سازند توسط پلیس بلژیک بازداشت شدند. نام این دو تن اعلام نشده است، ولی آن ها دارای تابعیت بلژیکی نیز می باشند. در همین رابطه اعلام شد که پلیس آلمان نیز یک دیپلمات حکومت اسلامی را که در وین خدمت می کرده بازداشت کرده است. یک تن نیز در فرانسه به اتهام ارتباط با این توطئه در بازداشت به سر می برد.

پلیس بلژیک هنوز جزئیات بیشتری انتشار نداده ولی نام مرد مظنون را “اسدالله الف” اعلام کرده که ظاهرا ۴۷ ساله است.

همایش سالیانه سازمان مجاهدین خلق ایران، هفته پیش در حومه پاریس با شرکت شماری از میهمانان خارجی برگزار شد که چند تن از آنان شخصیت های آمریکایی بودند که ظاهرا پست رسمی ندارند و نمی توان آن ها را فرستاده دولت واشنگتن دانست.

یکی از سخنرانان همایش، حقوقدان رودی جولیانی بود که وکیل حقوقی خانواده ترامپ محسوب می شود و در گذشته شهردار موفق نیویورک بوده است.

به گفته پلیس بلژیک، این زن و شوهر که احتمالا روز شنبه (دو روز پیش) بازداشت شدند، هنگامی مورد سوء ظن قرار گرفتند که رهسپار پاریس بودند و در نقطه بازرسی نیم کیلوگرم ماده منفجره در اتومبیل مرسدس بنز آن ها به دست آمد. این ماده منفجر دارای یک فتیله انفجاری نیز بود.

هنوز ارتباط دیپلمات حکومت اسلامی با این توطئه مشخص نشده است، ولی روزنامه آلمانی بیلد نوشت که این فرد متهم است که مواد انفجاری را در اختیار آن زن و شوهر قرار داده بود.

خبر بازداشت این فرد در آلمان، درست در روزی اعلام می شود که قرار است دیدار رسمی حسن روحانی از اتریش آغاز گردد. انتشار خبر بازداشت دیپلمات در آلمان، بی تردید بر این سفر سایه افکن می شود.

همچنین معلوم نیست که فرد بازداشت شده در فرانسه، چه نقشی در این زمینه داشته است. همچنین پلیس فرانسه هنوز خبری در این زمینه انتشار نداده و هویت هیچیک از افراد مظنون فاش نشده است.

آگاهان می گویند که در طول سال های اخیر این نخستین بار است که از یک توطئه تروریستی حکومت ایران علیه فعالان مخالف رژیم پرده برداشته می شود. در دهه های نخست به قدرت رسیدن حکومت اسلامی، رژیم در ترور شخصیت های اوپوزیسیون، به ویژه در اروپای غربی و همچنین در ترکیه بسیار فعال بود. ولی اکنون دو دهه است که ظاهرا این گونه فعالیت ها متوقف شده است.

حکومت ایران سازمان مجاهدین خلق را خطرناکترین گوره اوپوزیسیون می داند و هنگامی که این گروه در عراق مستقر بود، قرارگاه اشرف بارها هدف آتشباری سپاه پاسداران ایران قرار گرفت.