یک سازمان حقوق بشری: «رژیم اسلامی ایران، بیش از هزار کودک و نوجوان را در اهواز و اطراف آن بازداشت کرده است»

پس از بازداشت هزاران شهروند ایرانی، به اتهام شرکت در تظاهرات ضد حکومتی در ایران، اکنون سازمان حقوق بشر اهواز خبر می‌دهد که بیش از هزار کودک ۹ تا ۱۷ ساله، توسط نیروهای امنیتی در اهواز و شهرهای پیرامون آن بازداشت شده‌اند. مقامات حکومت ایران هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز، با انتشار بیانیه‌ای نوشته است: «در حدود هزار فرد زیر ۱۸ سال که سن آنها بین ۹ تا ۱۷ سال است، در اعتراضات آبان ماه بازداشت و در مکانی به نام “کانون اصلاح و تربیت اهواز” در منطقه سه‌راه خرمشهر نگهداری می‌شوند».

در این بیانیه آمده است که به گزارش منابع محلی برای  همه این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و تعدادی از آنها به قید ضمانت آزاد شده‌اند. تعداد افراد آزاد شده به قید ضمانت کمتر از ۱۰۰ نفر گزارش شده است.

اهرو نوشته است که شماری از این بازداشت‌شدگان بدون هیچ دلیلی بازداشت شده و تنها به این بهانه بوده که در ساعات پایانی شب در دوره اعتراضات، در خیابان رفت و آمد می‌کرده و یا در تجمعات مسالمت‌آمیزی که در اعتراض به بازداشت والدین و یا دیگر اعضای خانواده‌هایشان برگزار شده، حضور داشته‌اند. همه این کودکان بازداشت‌شده، فارغ از اینکه در کدام نقطه اهواز و یا شهرهای پیرامون آن دستگیر شده باشند، به زندان کودکان  فرستاده شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری نوشته که بر اساس مستندات بدست آمده در اهواز، تعداد کل بازداشتی‌های اعتراضات در استان خوزستان ۲۵۰۰ نفر بوده که در بازداشت‌گاه‌های کلانتری‌ها و پلیس امنیت، زندان‌ها، پادگان‎ها و مراکز امنیتی و اطلاعاتی مختلف در شرایط سختی به سر می‌برند. به علاوه شکنجه مستمر برای اعتراف‌گیری اجباری‌، وضعیت بد خوراکی و نبود امکانات بهداشتی به ویژه برای کسانی در جریان تیراندازی به معترضان زخمی شده‌اند، وجود دارد. وضعیت این مراکز بازداشتی‌ بسیار وخیم گزارش شده است.

اهرو در ادامه نوشته که “۸۵۰ تن از بازداشتی‌های اعتراضات آبان ماه، در زندان مرکزی اهواز در منطقه شیبان اهواز نگهداری می‌شوند و به دلیل کمبود جا و امکانات بهداشتی از وضعیت ناگواری رنج می‌برند”. همچنین ۳۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان در زندان آبادان حضور دارند که به علت نبود جای کافی در زندان آبادان به طور شبانه روزی در حیاط زندان نگهداری می‌شوند.

بر اساس آخرین اطلاعات سازمان حقوق بشر اهواز، بعد از حادثه کشتار معترضان ماهشهر مخصوصا در نیزار جراحی، نیروهای امنیتى رژیم ایران صدها تن از معترضان و شهروندان را بازداشت کرده، که تعدادشان به ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن می‌رسد و آنها را به یک سوله انبار در ماهشهر منتقل کرده‌اند که شرایط نگهداری‌اشان با توجه به شکنجه و نبود امکانات غذایی و بهداشتی مناسب وخیم گزارش شده است.