یک سناتور جمهوری‌خواه به بایدن هشدار داد : حضور شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق تهدیدی مستمر برای نیروهای آمریکایی هستند

جیمز اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه اوکلاهما و عضو عالی‌رتبه “کمیته نیروهای مسلح سنا”، با انتشار بیانیه ای ،  در حمایت از حملات چهار روز پیش نیروی هوایی ایالات متحده به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق، خواستار افزایش مقابله با تهدیدات نیروهای نیابتی ایران شد.

اینهاف در ادامه  گفت: «حملات مداوم نیروهای نیابتی ایران به پرسنل آمریکایی غیر قابل تحمل است. در حالی که من واکنش دفاعی پرزیدنت بایدن به این نیروها در سوریه و عراق را تحسین می‌کنم، اما معتقدم که این اقدامات، بازبینی اختیارات جنگی رئیس‌جمهوری ۲۰۰۲ عراق – که اینک توسط کنگره منسوخ شده – را لازم می‌کند؛ به‌ویژه با توجه به اینکه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق تهدیدی مستمر برای نیروهای آمریکایی هستند.»

این عضو عالی‌رتبه «کمیته نیروهای مسلح سنا»، در ادامه این بیانیه دولت جو بایدن را بابت تلاش‌هایش برای احیای برجام و برداشتن تحریم‌ها از روی جمهوری اسلامی، به جای تلاش برای پاسخگو کردن ایران درباره تروریسم، سرزنش کرد.

اینهاف نوشته است : «این توافق، با برداشتن فشار از روی اقتصاد ایران، باعث تامین نیروهای نیابتی خواهد شد که آمریکایی‌ها را برای کشتن هدف قرار می‌دهند. لذا آنچه ما نیاز داریم، رویکردی روشن از سوی پرزیدنت بایدن نسبت به حکومت ایران است، که به جای اینکه اغلب از آنها دلجویی کند، به تهدیدهای آنها پاسخ دهد.»

همزمان  جو بایدن، نیز  با اعلام اینکه دستور حمله هوایی اخیر به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را شخصا صادر کرده است، تاکید کرد تا زمانی که او در راس قدرت است به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.