یک سوء استفاده مالی در خرید زیردریایی از آلمان، صحنه سیاسی اسرائیل را دوباره با تنش و هیاهو مواجه ساخت

خرید ششمین زیردریایی ساخت آلمان و چهار ناوچه نگهبانی

ماجرای یک سوء استفاده مالی در خرید زیردریایی از آلمان، امروز (آدینه) دوباره صحنه سیاسی اسرائیل را به تکان درآورده است. سخن، از خرید ششمین زیردریایی ساخت آلمان و چهار ناوچه نگهبانی می باشد که پلیس اسرائیل می گوید مسوولان اجرای این معامله، مرتکب تخلفات مالی و رشوه خواری شده اند.

هیچ یک از افراد مورد اتهام سمت رسمی دولتی ندارد. ولی اکثر متهمان افرادی هستند که در گذشته پست های کلیدی داشته اند، که یکی از آن ها فرمانده پیشین نیروی دریایی اسرائیل می باشد و دو تن از حقوقدانانِ متهم، از دستیاران پیشین و یا دوستان نزدیک نخست وزیر هستند.

پلیس اسرائیل می گوید که این کشور می توانست زیردریایی مورد نیاز خود را با بهای کمتر و شاید با توانایی های بیشتر از کارخانجات کشتی سازی کره جنوبی خریداری کند. ولی شماری از افراد با نفوذ، وزارت دفاع اسرائیل را متقاعد ساختند که بهتر است این خرید از آلمان صورت گیرد.

یکی از افراد مورد اتهام، حقوقدان داوید شومرون است که سالیان دراز مشاور حقوقی بنیامین نتانیاهو بوده و پسر عموی پدرش نیز می باشد. همچنین یک حقوقدان دیگر که متهم اصلی محسوب می شود، مدتی در دفتر نخست وزیری نتانیاهو پست مهمی داشته است.

این افراد متهم هستند که با پارتی بازی، توانسته است خرید زیردریایی را از کره جنوبی به کارخانجات آلمانی منتقل سازند و بابت این اقدام مبلغ کلانی رشوه گرفته اند.

سیاستمداران و رسانه های اسرائیلی امروز (آدینه) نسبت به این احتمال ابراز خشم کردند و گفتند که اگر رشوه خواری به صفوف ارتش و وزارت دفاع رخنه کند، امنیت کشور به شدت خطر خواهد افتاد.

یک رسانه اسرائیلی امروز نوشت: از این پس مادران چگونه می توانند فرزند خود را به خدمت ارتش بفرستند و حاضر به جانفشانی او باشند، در حالی که ممکن است برخی بازرگانان سود مالی به جیب بزنند.

مخالفان سیاسی نتانیاهو نیز این ماجرای تاسف بار را فرصتی دانسته اند که نخست وزیر را مورد اتهام و بدنامی قرار دهند. آن ها می گویند که حتی اگر نخست وزیر، طبق تشخیص بازپرسان، دخالتی در این ماجرا نداشته، چگونه است که از رفتار نزدیکان و دستیاران پیشین خود بی اطلاع بوده است؟

همه زیردریایی های نیروی دریایی اسرائیل ساخت آلمان است و در گزارش ها گفته شده بود که زیردریایی ششم می تواند موشک های مجهز به کلاهک هسته ای حمل کند. این زیردریایی قرار است سال آینده به اسرائیل تحویل داده شود. دولت آلمان گفته است که در این ماجرا دخالتی نخواهد کرد.