یک سیاستمدار ترک هشدار داد: با ادامه تحریم‌های سعودی، ورشکستگی اقتصادی ترکیه حتمی خواهد بود

محمد گوزل منصور معاون حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه در منطقه هاتای نسبت به موج تحریم محصولات ساخت ترکیه در پادشاهی عربی سعودی هشدار داد و گفت فراگیرتر شدن این موضوع ورشکستگی حتمی اقتصاد ترکیه را در پی خواهد داشت.

محمد گوزل منصور افزود:   «از یک سال و نیم پیش به این سو درباره واکنش سعودی‌ها هشدار داده بودم ولی کسی واکنشی نشان نداد. سیگنال‌های مشابهی از کشورهای همسو با سعودی مانند امارات، مغرب و تونس هم دریافت می‌شود ولی حکومت ما مانند مرده‌ای است که صدای کسی را نمی‌شنود.»

گوزل منصور به بحران اقتصادی ترکیه و پیامدهای منفی کرونا اشاره کرده و گفت که بازار تحمل فشارهای بیشتری ندارد و علیرغم اینکه داده‌ها، شواهد و اسناد نشان می‌دهد که سعودی به صورت رسمی محصولات ترکیه را تحریم نکرده، اما اگر مشکل حل نشود ورشکستگی صادرکنندگان امری حتمی خواهد بود».

دشمنی‌های سیاسی آنکارا با ریاض سبب شد که افکار عمومی سعودی اقدام به تحریم محصولات ساخت ترکیه کند و رئیس اتاق بازرگانی سعودی به روشنی خواستار تحریم این محصولات شد و به روشنی گفت: « هیچ گونه ارتباطی با هرچه ترکی است، نخواهیم داشت».

داستان از انجا اغاز شد که ترکیه در ادامه دشمنی با کشورهای خلیج و مصر در کنار قطر ایستاد و پس از آنکه سال‌ها انتظار می‌رفت محصولات ساخت این کشور تحریم شود، بالاخره عجلان العجلان رئیس شورای اتاق‌های بازرگانی سعودی در صفحه توئیترش خواستار این تحریم شد و از شهروندان سعودی خواست حتی شرکت‌های ترکیه‌ای فعال در سعودی را تحریم کنند.

عجلان العجلان گفت: « با تاکید و شفافیت کامل می‌گویم. نه سرمایه‌گذاری و نه واردات و نه گردشگری. ما به عنوان شهروندان و تجار هیچ گونه ارتباطی با هرچه ترکی است، نخواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنم حتی با شرکت‌های ترکی که در داخل خاک پادشاهی عربی سعودی فعالیت می‌کنند نیز ارتباطی وجود نداشته باشد. این کمترین واکنش به ادامه دشمنی و اهانت ترکیه به رهبرانمان و کشورمان است.»

شاهزاده عبدالرحمن بن مساعد بن عبدالعزیز هم با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «کمترین واکنش به سیاست‌های اردوغان و اظهارات اهانت‌بار او به کشورمان، در دستور کار قرار دادن تحریم محصولات ساخت ترکیه است، تا زمانی که اردوغان دست از کارهایش بردارد. این یک کمپین مردمی است که سعودی‌ها در آن با اخلاص و عشق به وطن شرکت کردند».

محمد گوزل منصور معاون حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه گفته است: «این خطر وجود دارد که موضوع تحریم محصولات ترکیه به کشورهای دیگر همسو با سعودی سرایت کند. گزارش‌هایی وجود دارد که کشورهای مانند امارات، مغرب، تونس و الجزائر هم محصولات ترکیه را تحریم خواهند کرد ولی دولت ترکیه دست روی دست گذاشته است … اگر این مشکل حل نشود، ورشکستگی صادرکنندگان ترک حتمی خواهد بود».