یک شرکت آلمانی: با برچسب ویژه و از راه دور، میتوان مبتلایان به کورونا را شناسایی کرد

در ادامه تلاش برای یافتن راه شناسایی بیمارانی که به ویروس کورونا مبتلا می گردند، چند شرکت آلمانی و بلژیکی اعلام کردند که  نوار چسب پزشکی پیشرفته‌ای ساخته‌اند که با آن می توان علائم حیاتی بیمار کرونایی را از راه دور شناسایی کرد و به این ترتیب خطرات و بار سنگینی که بر روی کادر درمانی و خانواده بیمار است کاهش داد.

یک شرکت آلمانی حالا همراه با ۶ شرکت پزشکی و فن‌آوری دیگر، نوار چسبی شبیه چسب زخم ولی مجهز به الکترودها و سنسورهای پیچیده طراحی کرده که مراقبت تمام‌عیار و لحظه به لحظه وضعیت تنفسی، قلبی و همچنین دمای بدن بیمار را از راه دور ممکن می‌کند.

نوار چسب مشابه‌ای تاکنون وجود داشته که از آن برای کنترل وضعیت بیماران قلبی یا دارای صرع استفاده می‌شده است، ولی حالا با تجهیز و توسعه آن استفاده از آن برای کنترل بیماران کرونایی هم من می‌شود.

بنا بر داده‌های شرکت هنکل نوارچسب تازه ۱۵ سانتیمتر طول دارد، به سادگی روی بخش چپ سنیه بیمار کرونایی چسبانده می‌شود و تا ۵ روز قابل استفاده است. الکترودها و سنسورهای حساس درون نوار چسب به کمک برخی مواد حساس، علائم حیاتی بیمار را لحظه به لحظه استحصال می‌کنند و به صورت بی‌سیم به یک کلود مخصوص انباشت داده‌ها ارسال می‌کنند. پرستاران و پزشکان عمومی و متخصص می‌توانند با دسترسی دائم به این علائم حیاتی مراقبت‌های بهتری از بیمارانی که در خانه‌ها بستری هستند داشته باشند و در بیمارستان‌ها هم رجوع دائم کادر پرستاری و پزشکی برای کنترل وضعیت بیمار منتفی می‌شود.

بدین ترتیب علاوه بر کاهش فشار بر کادر پزشکی، تماس مستقیم وریسک‌آمیز آنها با بیمار مبتلا به کرونا که در طول روز برای کنترل علائم حیاتی او چندبار انجام می‌شود، هم کاهش می‌یابد و در وقتشان هم صرفه‌جویی می‌شود.

یکی از پیامدهای کورونا فشار سنگین‌تر و مضاعف‌تر بر کادر درمانی و پزشکی کشورهای درگیر بوده است که عملا رسیدگی به سایر بیماران را هم با مشکلاتی اساسی مواجه کرده است. بیمارانی که در خانه‌ها بستری بوده‌اند نیز کنترل وضعیتشان که تماس نسبتا مستقیم اعضای خانواده را ضروری می‌کرده محمل ریسک و شیوع بیشتر این ویروس بوده است.

در مجموع با این نوار چسب بستری‌کردن بیماران در درون خانه خودشان هم آسان‌تر می‌شود، چرا که کار کنترل علائم حیاتی بیمارانی که در خانه بستری هستند هم از دوش اعضای خانواده برداشته می‌شود، تماس مستقیم و توام با خطر با فرد بیمار کاهش می‌یابد و بیمار و خانواده هم مطمئن می‌شوند که علائم حیاتی (قلبی، ریوی و …) دائما و به طور دقیق کنترل و ارسال و در صورت لزوم سریعاً خدمات پزشکی ارائه می‌شود.

کمپانی آلمانی، در اطلاعیه‌اش آورده است که چسب تازه در مرحله اول بر روی ۲۰ بیمار کرونایی در بیمارستانی در بلژیک امتحان می‌شود و قرار است به سایر موسسات پزشکی هم تعمیم یابد. موفقیت این تست تولید انبوه چسب را برای پاییز که احتمالا موج دوم کرونا بروز پیدا کند ممکن می‌کند.