یک عضو حزب اعتماد ملی به مجلس و شورای نگهبان رژیم هشدار داد 

محمد جواد حق شناس عضو شورای شهر تهران و عضو حزب اعتماد ملی در تحلیل خود از انتخابات ۱۴۰۰ و شرایط حاکم بر آن گفت:  به مجلس و شورای نگهبان هشدار می دهم که  انتخابات را به سمتی نبرند که از قبل و توسط هر کسی قابل پیش‌بینی باشد، زیرا نه به نفع کشور، نه به نفع مردم، نه به نفع حاکمیت و حتی خود شورای نگهبان است.

او افزود: مجلس و شورای نگهبان با تصویب قوانین خاص، شرایط را طوری رقم زده‌اند که هرکس بتواند نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند و همه از تنگ‌تر کردن فضای رقابت ضرر می‌کنند.

حق شناس درباره طرح اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس یازدهم تاکید کرد همه از تنگ‌تر کردن فضای رقابت ضرر می‌کنند. او گفت: در قانون اساسی ویژگی‌های یک رئیس جمهوری آمده و قوانین عادی نمی‌تواند از حضور نخبگان در انتخابات جلوگیری کند. ما تا کی باید چوب تصمیم‌گیرانی را بخوریم که شناختی از قاعده قدرت و شناخت مردم ندارند.

از طرح‌های اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره‌های مختلف برداشت‌های سیاسی شده است به خصوص زمانی که این طرح‌ها در آستانه انتخابات مطرح شوند.

طرح نمایندگان مجلس یازدهم برای تغییر قانون انتخابات نیز اینگونه تعبیر شده که آنان قصد دارند شرایط را برای نامزدی برخی افراد خاص آماده و برخی از نامزدها را حذف کنند.

شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در اصل ۱۱۵ قانون اساسی تعیین شده که مهمترین آن رجل سیاسی و مذهبی است. “ایرانی الاصل،‏ تابع ایران،‏ مدیر و مدبر،‏ دارای حسن سابقه و امانت و تقوی،‏ مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور ” دیگر شرایط نامزدها است.

در قانون انتخابات ریاست جمهوری سال ۶۴ نیز همین بند قانون اساسی عملا کپی شده و شرایط دیگری اضافه نشده است. به دلیل تعیین شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی، شورای نگهبان در دوره های مختلف طرح ها و لوایحی که شرایط جدیدی برای نامزدها تعیین می‌کرد را رد کرده و تلاش‌ها برای تغییر شرایط نامزدها به نتیجه نرسیده است.