یک عضو ستاد مقابله با کورونا:تعداد فوتی‌های کورونا ۲و نیم  برابر آمار رسمی است

با بالا رفتن بی‌سابقه آمار فوتی‌های ناشی از بیماری کورونا در ایران، مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  آمار واقعی جان‌باختگان ۲ و نیم  برابر آمار رسمی است؛ همزمان وزیر بهداشت نیز  از افتادن کشور در «سیاه‌چاله» ابراز نگرانی کرد.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا،‌ درباره وضعیت بحرانی کورونا در ایران  گفت: « آمار روزانه مرگ ناشی از کرونا واقعی نیست و برای آن که بدانیم در واقعیت چند نفر روزانه تلف می‌شوند، این عدد باید ضرب در دو و نیم شود تا عدد اصلی به دست آید».

او همچنین بار دیگر پر بودن بیمارستان‌های پذیرنده بیماران کورونا را یادآوری کرد و افزود: «این بیمارستان‌ها سرشار از بیمار،‌ بدون تخت خالی هستند و شرایط مناسبی وجود ندارد».

مردانی با اشاره به قرار گرفتن «تمام ایران» در شرایط قرمز از عدم اجرای محدودیت‌های سفر تصویب‌شده انتقاد کرد.

این در حالی که پیشتر پلیس راهنمایی و رانندگی ایران اعلام کرده بود به دلیل دیر مطلع شدن از تصمیم دولت، الزامات لازم برای اجرای این محدودیت‌ها را ندارد و تنها رویکردی «ارشادی و تذکری» در پی می‌گیرد.

از سوی دیگر علی‌اکبر حقدوست، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه،‌ نیز  درباره رسیدن ایران به «قله انتقال ویروس» هشدار داده و گفته است: «احتمالا در هفته‌های آینده، تمامی نقاط شهری و روستایی کشور گرفتار وضعیت خطرناک بیماری خواهند شد».

همزمان سعید نمکی، وزیر بهداشت،‌ نیز  گفت: «وقتی آمار استان‌ها را نگاه می‌کنم، یکی از اضطراب‌های من این است که خدایی‌ناکرده به سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است».

با بدتر شدن وضعیت شیوع بیماری،‌ به خصوص در پایتخت کشور، علاوه بر تذکرات روزهای گذشته برخی مقام‌ها از جمله اعضای شورای شهر مبنی بر ضرورت تعطیلی دو هفته‌ای، اکنون مدیرعامل کانون هموفیلی نیز خواستار تعطیلی «۱۵ روزه» این شهر شده است.