یک عضو مجمع تشخیص مصلحت، می‌گوید: ۶۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر هستند

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت، گفته است که “گرسنگی و فقر در ایران معنادار” شده است.

وی او افزود: «وقتی مجلس تصمیم گرفت یارانه بدهد اعلام کرد به ۶۰ میلیون نفر تعلق می‌گیرد که این میزان حدود ۷۲ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، یعنی ما می‌پذیریم ۷۳ درصد مردم ایران مستحق اعانه هستند».

این نماینده پیشین مجلس گفت:  «وضعیت مردم آن‌قدر خراب است، که  این شرایط، حکومت را “ملزم” می‌کند “حتی احکام اولیه و اصول اساسی را زیرپا بگذارد و به مردم کمک کند”.

توکلی بدون اشاره به جزئیات، تاکید کرده است که «اگر حکومت این کار را نکند ممکن است آن اتفاقی رقم بخورد که نباید شود».

مرکز آمار ایران، نیز اعلام کرد که  به تازگی نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری در ایران به عدد ۳۶.۲ و خانوارهای روستایی به عدد ۳۷.۷ رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده است که  فشار اقتصادی و افزایش روزانه قیمت برخی کالاها در ایران به اندازه‌ای افزایش یافته که کیفیت زندگی و خوراک مردم به شدت تغییر کرده است.

سال گذشته نیز  اقشار مختلف در ایران از جمله کارگران، بازنشستگان و معلمان با برگزاری تجمع‌های متعدد به وضعیت حقوق و معیشت خود اعتراض کردند که برخی از تجمع‌ها با برخورد فیزیکی ماموران انتظامی و بازداشت موقت معترضان همراه شد.

یادآور می شود که در چند روز اخیر نیز اعتراضات کارگران، بازنشستگان و معلمان در سراسر ایران گسترش یافته و هنوز نیز ادامه دارد

گفتنی است هنوز گزارش رسمی درباره افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال جدید خورشیدی منتشر نشده، اما گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از افزایش قیمت‌ها در حوزه اجاره مسکن و مواد مصرفی و اقلام خوراکی است