یک عضو مجمع تشخیص مصلحت می گوید: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین بدون تصویب FATF عملیاتی نیست

محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت:  «نیاز است که مجمع به بحث FATF ورود کند ولی متاسفانه هنوز این اتفاق رخ نداده است. چراکه تا وقتی این قضایا حل نشده و همکاری بانک‌ها با ایران مهیا نشود، اجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین معنایی نخواهد داشت.

محمد صدر در گفت و گو با سایت  خبری انتخاب درباره وضعیت همکاری بانک‌های چین و روسیه با ایران و احتمال عدم همکاری این بانک‌ها با ایران به دلیل بحث FATF، گفت: «رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره این مساله توضیح دادند که ظاهرا بانک‌های روسیه و چین با ایران همکاری نمی‌کنند. من هم این موضوع را شنیدم و مثل اینکه صحت دارد».

او درباره آخرین وضعیت بررسی طرح FATF در این مجمع، گفت: «متاسفانه این طرح را کنار گذاشتند».

FATF یا « گروه ویژه اقدام مالی در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی ۷» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سراسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

این عضو مجمع مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که چه زمانی FATF در مجمع بررسی خواهد شد، گفت: «هنوز چیزی گفته نشده و زمان بررسی مجدد این موضوع در مجمع مشخص نیست».

گفتنی است که در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری FATF شد. در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در راس لیست سیاه به چشم می‌خورد، ایران در کنار کره شمالی، در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود.

صدر در ادامه درباره قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: این موضوع همچنان در وزارت خارجه دنبال می‌شود و هنوز چیزی در مجمع درباره این قرارداد مطرح نشده است.

یادآوری می‌شود برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین در واقع پیش‌نویس توافق و مذاکرات با جنبه‌های پنهان میان پکن و تهران جهت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران، شرکت ملی صادرات گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، زیرساخت‌های ایران و همکاری نظامی، امنیتی، فرهنگی و قضایی است. «پترولیوم اکونومیست» مدعی است که حجم سرمایه‌گذاری معادل ۲۸۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار آمریکا است.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود:  بدون اجرای FATF و با توجه به عدم همکاری بانک‌های چینی با ایران، اجرای قرارداد ۲۵ ساله معنایی نخواهد داشت».

محمد صدر، تاکید کرد: امروز ایران  نیاز است که مجمع به بحث FATF ورود کند ولی متاسفانه هنوز این اتفاق رخ نداده است.

 

گروه بین المللی اقدام مالی (FATF)سال گذشته در پاریس حکومت ایران را به دلیل عدم رعایت قوانین بین‌المللی در برابر پولشویی و تأمین مالی تروریسم، در لیست سیاه قرار داد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که بیش از سه سال از زمان اخطار تیم مالی به ایران گذشته بود. در این اخطار گروه ویژه اقدام مالی از تهران خواسته بود تا توافق نامه‌های تأمین مالی تروریسم را تصویب کند.

از میان چهار لایحه‌ای که FATF درخواست کرده بود، ایران قبلاً دو مورد را پذیرفته بود، اما دو مورد دیگر توسط شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده بود و به دلیل مخالفت این دو نهاد، به مجلس بازگردانده شد.

در همین رابطه تندروان در حکومت ایران همیشه به دنبال رد نهایی دو لوایح باقیمانده، پالرمو (کنوانسیون بین المللی علیه تأمین مالی جرایم سازمان یافته فراملی) و کنوانسیون تأمین مالی تروریسم (CFT) هستند.

همزمان  حسن روحانی نیز همواره در تلاش بود تا با تصویب کلیه قوانین FATF از طریق همکاری با مجلس شورای قبلی، بخشی از فشارهای بین‌المللی و تحریم‌های مالی بر روی ایران را در شرایطی که کشور با تحریم‌های گسترده ایالات متحده روبه‌رو است، کاهش دهد.

اما تندروهای ایرانی بارها گفته‌اند که تعهدات FATF مانع ارسال کمک های مالی و نظامی  به گروه‌هایی در منطقه مانند حزب‌الله لبنان و حماس می‌شود که مورد حمایت رژیم اسلامی هستند.

این گروه‌ها توسط ایالات متحده به عنوان گروه‌های تروریستی بین‌المللی شناخته می‌شوند.