یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید:  لوایح “اف‌آی‌تی‌اف” باز هم در مجمع رای نمی‌آورد 

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه “انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی” با اشاره به رای منفی و پیشین دو سوم اعضای مجمع به لوایح “اف‌آی‌تی‌اف” گفت: این لوایح بار دیگر به تصویب نمی‌رسد.

او در ادامه افزود:  «طبق آیین‌نامه وقتی موعد رسیدگی به این لوایح تمام شود از دستور مجمع خارج و نظر قانونی شورای نگهبان حاکم می‌شود، نه نظر مصلحتی».

او در حالی این سخنان را بیان می کند که  به درخواست حسن روحانی و با موافقت خامنه ای ، لوایح اف‌آی‌تی‌اف بار دیگر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است.

توکلی در ادامه افزود:  «در همین نشست اخیر می‌خواستند درباره‌ مسائل موشکی بحث کنند. تو مامور مبارزه با پولشویی در جهان هستی، موشکی به شما چه ربطی دارد؟»

او تاکید کرد: «نمی‌شود یک نهاد بین‌المللی به لحاظ اقتصادی، سیاسی بر ما مسلط شود، این برای عزت ملی هم خطرناک و مضر است.»

جنجال بر سر پذیرش یا عدم پذیرش مقررات گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) در میان جناح‌های مختلف در ایران ادامه دارد. پیشتر نیز  علی مطهری گفته بود که مشکلات ایران در راه خرید واکسن کرونا ربطی به تحریم‌های آمریکا ندارد و به علت تصویب نشده لوایح “اف‌آی‌تی‌اف” است.

یک  هفته پیش از آن نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی  از موافقت علی خامنه‌ای،  با تمدید مهلت بررسی لوایح پولشویی و تامین مالی تروریسم در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده بود.

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس نیز در این باره گفته بود: «اکنون کسانی که با مسکوت گذاشتن این لوایح، هم‌سو با ترامپ معیشت و کسب و کار مردم را مختل کردند پاسخگوی ندانم‌کاری خود باشند».

در میان موافقان و مخالفان، مواضع متفاوت برادران لاریجانی مورد توجه برخی رسانه‌ها قرار گرفته است.

صادق و محمد جواد لاریجانی از مخالفان سرسخت پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی هستند، اما علی لاریجانی که به مدت ۱۲ سال متوالی رئیس مجلس شورای اسلامی ‌بوده نظری کاملا مخالف با هر دو برادر خود دارد

حالا که بررسی مجدد لوایح اف‌ای‌تی‌اف با دستور آقای خامنه‌ای ‌از سر گرفته شده و مجمع تشخیص مصلحت نظام کار بررسی آن را آغاز کرده است گفته می‌شود مخالفان با پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف در مجمع همچنان بر رای خود استواری می‌کنند.

همچنین لی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی، نیز در اوایل دی ماه ۹۹،  تایید کرده بود که نپیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف، خرید واکسن خارجی کورونا را با مشکل مواجه کرده است.

محمد‌هاشمی‌، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام و برادر‌ اکبر هاشمی‌رفسنجانی هم در این باره گفته بود: « چنانچه مجددا قصد پیوستن به “اف ای تی اف ” را ندارید عواقب آن را هم بپذیرید».

همزمان، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، که از تشکل‌های تندرو به شمار می‌آید، در نامه ای با اشاره به نظرات برخی درباره ارتباط پرونده اف‌ای‌تی‌اف با بحث خرید واکسن کرونا با “عوام فریبانه” خواندن این مواضع، از محمدعلی منتظری دادستان کل کشور خواست علیه “مسببان دروغ پراکنی” اعلام جرم کند.

این گروه که الگوی خود را تفکرات روح الله خمینی و علی خامنه ای ‌می‌داند پیشتر در فراخوانی جنجالی برای قتل مقام‌های اسراییلی جایزه تعیین کرده بود.