یک عضو هئیت رئیسه مجلس: توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس مبنای اقتصادی ندارد

علیرضا رحیمی  مدیر سابق امور بین الملل شرکت نفت گفت: توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب های بین المللی از سوی انگلیسی ها هیچ مبنای اقتصادی ندارد بلکه تنها یک مسئله سیاسی است.

وی افزود: برجام یک سند معتبر حقوقی است که اولویت اول در این سند، حفظ منافع کشور است. مادامی که منافع  حکومت ایران در این توافقنامه حفظ شود در برجام خواهد ماند.

این عضو فراکسیون امید گفت: مهمترین نگاه ما به برجام این است که پرونده (پی ام دی) کاملا بسته شد و این موضوعی است که از طرف مخالفین برجام در داخل کشور به آن پرداخته نمی شود و حتی دولت نیز نتوانست این موضوع را باز کند که بستن پرونده پی ام دی یعنی بحث انحراف نظامی از فعالیت های هسته ای به صورت کامل و برای همیشه بسته شده است. ضمن اینکه فعالیت هسته‌ای ما متوقف نشد و در یک چارچوب بین المللی قرار گرفت .

رحیمی در پایان گفت: با برجام ما از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل که شدیدترین برخوردها را به صورت رسمی از طرف جامعه بین الملل علیه کشور ما تجویز می کرد خارج شدیم  و این نیز دستاورد دیگر برجام بود که مخالفین نمی خواهند آن را ببینید .

شورای امنیت وجود هرگونه تهدید علیه صلح – نقض صلح – یا عمل تجاوز را احراز و توصیه‌هایی خواهد نمود یا تصمیم خواهد گرفت که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین‌المللی به چه اقداماتی برطبق مواد ۴۱ و ۴۲ باید مبادرت شود.