یک عضو هیأت رئیسه مجلس اعلام کرد : سفره مردم در دولت روحانی ۸۰ درصد کوچک شده است

ناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس حکومت در واکنش به اظهارات اخیر روحانی که گفته بود:  «هیچ دولتی نمی‌تواند ادعا کند به اندازه دولت من حامی افراد کم درآمد بوده است»، گفت که سفره مردم در ‫دولت روحانی ۸۰ درصد کوچک شده است، اما چنین ادعایی مطرح می‌شود.

او در ادامه افزود: «سفره مردم در ‫دولت روحانی ۸۰ درصد کوچک شده است، اما روحانی مدعی است: هیچ دولتی نمی‌تواند ادعا کند به اندازه دولت من حامی افراد کم درآمد بوده است! ‏لابد این آمار را هم از داخل خودرو و با نگاه به مردم بالا شهر بدست آورده‌اید هر چند که کسب و کار همان شهروندان را هم زمین گیر کرده اید!»

پیشتر نیز در همین رابطه ، نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفته بود که طبقه متوسط جامعه ایران دارد به سمت طبقه فقیر حرکت می‌کند و طبقه فقیر در مسیر فقر مطلق قرار گرفته است.

این در حالی است که گزارش‌های میدانی از اوضاع معیشتی مردم در این روزهای کرونایی و تورم وحشتناک حاکی از افزایش قیمت‌ها و گرانی در این مدت چنان بر مردم فشار آورده، که بسیاری مجبور شده‌اند حتی از تامین نیازهای ضروری خود بزنند. فشار اقتصادی باعث کوچک شدن سفره مردم شده و در این مدت گروه گروه اعضای طبقه متوسط وارد طبقه ضعیف شده و اعضای طبقات ضعیف اقتصادی نیز مرز فقر مطلق را رد کرده‌اند

پیشتر نیز حسینعلی شهریاری ، نماینده مجلس در این باره گفته بود که  متاسفانه امروز شاهد فقر، گرانی و تورم لجام‌گسیخته و مشکلاتی در ارتباط با اقشار مستضعف و محرومین کشور هستیم. آقای رئیس جمهوری یک شب گرسنه نخوابیده که متوجه شود معنای گرسنگی چیست. بی‌پول نبوده که بچه‌اش را به خاطر بی‌پولی نتواند به مدرسه بفرستد. فرزندانش بیکار نبوده‌اند که ببیند بیکاری چه بلایی بر سر خانواده‌ها می‌آورد. خانواده‌هایی هستند که ۴ نفر یا ۵ نفر بیکار تحصیل کرده دارند و هیچ شغلی برای آنها وجود ندارد.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز پیشتر  در اظهاراتی گفته است که فقر مطلق، به ۵۰ درصد جمعیت کشورش رسیده است.

او همچنین گفته بود که اکنون ارزش پول سوریه، عراق و افغانستان، از پول ایران بیشتر است.

او در ادامه گفته بود:  «ریشه کن کردن فقر مطلق یکی از شعارهای اصلی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود و این موضوع همراه با رفع بیکاری و عدالت اقتصادی، محور بودجه دولت در سال ۹۷ قرار گرفت، اما متاسفانه امروز نه تنها فقر مطلق از بین نرفته بلکه چندین برابر شده است.»

خضری در ادامه گفته است : امروز ارزش پول سوریه، عراق و افغانستان از ارزش پول ما بیشتر است در حالی که ذخایر ارزی ما چندین برابر این کشورها است، گفت: به اعتقاد من مشکل از مدیریت ناصحیح است و حواله دادن نابسامانی ها به دشمن خارجی، شانه خالی کردن از مسئولیت است؛ هنوز تحریمی شروع نشده که ما همه چیز را گردن دشمن خارجی می اندازیم.

او افزود:  مردم ایران را بدبخت کرده‌اید احترام و اعتماد به نفس آنها را گرفته‌اید، از فقر و بیچارگی نمی‌دانند چه کنند.

هدایت‌الله خادمی نماینده مجلس نیز گفته است : « از کردستان زیبا و کوله‌بران پیر و معلول آن، از سیستان و بلوچستان قهرمان با فقر و بیکاری عمیق‌اش، هرمزگان، کرمانشاه و … و تمام ایران را ببینید. با کشوری که یک درصد جمعیت جهان و هشت درصد منابع جهان را دارد ببینید چه کرده‌اید.»

او در ادامه افزود: در ۴۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ خانواده سرنوشت این کشور را به گروگان گرفتند و از این وزارتخانه به آن وزارتخانه می‌روند. مردم سوال می‌کنند به چه دلیل برخی مسئولین که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند فرزندانشان در آمریکا به سر می‌برند؟