یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کورونا:در محرم این بیماری گسترش بیشتری خواهد داشت

یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کورونا،در ایران می گوید:  در محرم این بیماری گسترش بیشتری خواهد داشت. محال است که دستورالعمل های  وزارت بهداشت جلوی گسترش این ویروس را  در محرم بگیرد

خانم دکتر مینو محرز افزود:  قرار است وزارت بهداشت دستورالعمل های  را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کند، «اما فکر نمی‌کنم ابلاغ این پروتکل‌ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد.

او گفت: ویروس کورونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است.

خانم دکتر محرز افزود: «عزاداران در مراسم محرم اشک می‌ریزند و عرق می‌کنند و ماسک خیس می‌شود. ماسک که خیس شود دیگر به درد نمی‌خورد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد.»

خانم محرز گفته است که ویروس کرونا که در ماه های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، ویروس کرونای نوع B بود. اکنون ویروس جهش یافته به عنوان ویروس کرونای نوع G شناخته می شود که می تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: از حدود دو ماه پیش هم چون پروتکل های بهداشتی بعد از بازگشایی ها به صورت مناسب رعایت نشده، با توجه به افزایش قدرت انتقال و سرایت ویروس کرونا، تعداد بسیار زیادی از مردم در کشور به این ویروس مبتلا شده اند و با ادامه همین روند تعداد بیشتری مبتلا می شوند.

در همین رابطه ، تعدادی از پزشکان و اعضای کادر درمان هم در نامه‌ای به مراجع تقلید شیعه خواستار برگزار نشدن مجالس عزاداری حضوری در ماه محرم شده و هشدار دادند که برگزاری این مراسم‌ها منجر به مرگ صدها نفر خواهد شد.

آنان در این نامه اعلام کرده اند  که «هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی میلیون‌ها» شرکت کننده در این مراسم‌ها را ندارد.

آنان در ادامه نوشته اند:  «ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد».