یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: خبر واگذاری کیش به چینی ها کذب است و صحت ندارد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:   خبر واگذاری کیش به چینی ها کذب است و صحت ندارد. قرارداد با چین تنها بر اساس منافع ملی دو کشور است.

فداحسین مالکی  گفت:  این‌گونه نیست که ما به چینی‌ها نیاز داشته باشیم، بلکه آنها به ما احتیاج دارند،حکومت ایران در منطقه و جهان جایگاه مقتدری دارد و چینی ها ایران  را به عنوان یک کشور دارای ژئوپلیتیک  و قدرت می شناسند.

براساس گزارش‌ها سند ۲۵ ساله حکومت ایران با چین،  با عنوان «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین» تدوین شده و قرار است دو کشور در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و … همکاری داشته باشند. حکومت ایران نیز ادعا می کند  این سند نوعی  توافق تجاری با ارزهای ملی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: نمایندگان مجلس باید در جریان جزییات دقیق موافقت‌نامه حکومت  ایران و چین و همچنین شیوه اجرا قرار بگیرند  و  محتوای برنامه را بدانند.

محمد ظریف نیز گفته بود که «منافع ملی» حکومت ایران  در تدوین این سند در نظر گرفته و مخالفت‌ها با آن «ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین است».

سخنگوی وزارت خارجه حکومت نیز  قرارداد  ۲۵ ساله حکومت ایران و چین، را افتخاری برای کشور دانسته و گفت:  علی‌رغم چانه زنی‌ها و مخالفت هایی  که اخیراً در شبکه های اجتماعی  منتشر شده، این قرارداد، سندی افتخار آمیز بوده که باید در چین مراحل قانونی را طی کرده و بعد از آن در مجلس تصویب شود.

عباس موسوی تاکید کرد که  سیاست رژیم ایران به عهده شخص رهبری است و برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ می‌شود؛ بنابراین نگرانی در این زمینه وجود ندارد که برخی بخواهند با نگرانی‌های خود جلو پیشرفت سیاست خارجی را بگیرند.

محمد جواد ظریف نیز پیشتر در دیدار با نمایندگان مجلس گفته بود که تعیین سیاست های خارجی به عهده علی خامنه ای است.

منشه امیر، تحلیلگر و سردبیر رادیو پیام اسرائیل، در مصاحبه ی اخیر تلویزیونی خود در این زمینه گفته بود که چین قراردادهای مشابه ای با ۳۵ کشور در قاره آسیا و آفریقا امضا کرده که هدف آن در انحصار گرفتن داد و ستد بازرگانی ان کشورهاست.

امیر میگوید:  چین دارای بزرگترین جمعیت جهان است و می کوشد تا از طریق تضمین صادرات  خود با کشورهای مختلف، امکانات کاری برای شهروندان خود را همچنان حفظ کند.

سردبیر رادیو پیام اسرائیل  گفته بود: ولی قراردادی که چینی ها با ایران بسته اند از نظر انحصار هایی که پکن  توانسته بر رژیم تحمیل کند در تمام قراردادها با کشورهای دیگر بی سابقه است و در واقع با این قرارداد ایران را به مستعمره چین مبدل می کند.