یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد :  طرح استیضاح وزیر نفت ایران کلید خورد

ابراهیم رضایی در این باره گفت: روز گذشته ( یکشنبه ) طرح استیضاح بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت را با شماری از نمایندگان، به جریان انداخته ‌است.

به گزارش خبرگزاری فارس، (وابسته به سپاه پاسداران) رضایی گفت: «ما معتقدیم مدیریت بیژن  زنگنه خسارت‌های زیادی را بر صنعت نفت کشور تحمیل کرده‌است و ادامه حضور ایشان در وزارت نفت منافع ملی را تأمین نمی‌کند».

رضایی با انتقاد از مدیریت زنگنه افزود: «خام‌فروشی نفت بدترین استفاده از منبع با ارزش نفت بود و باید ساخت پالایشگاه و تبدیل نفت به فرآورده نفتی و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در دستور کار وزارت نفت قرار می‌گرفت که این‌طور نشد».

رضایی افزود: «در این مدت وزیر نفت نه تنها اقدام به احداث پالایشگاه نکرده بلکه در همان حوزه خام‌فروشی نیز اقدامی برای ارتقای جایگاه ایران در اوپک نداشته‌است و ما شاهد بودیم که چگونه رقبا در بازار نفت جایگزین ایران شدند».

به گفته رضایی، ایران در حال «حذف شدن» از بازار نفت و گاز است و این امر ناشی از «ضعف عملکرد زنگنه  در حوزه دیپلماسی انرژی است».

سپاه پاسداران با آمدن  زنگنه و  قطع شدن پیمان‌های میلیاردی نان و آبدار و بدون نظارت و حسابرسی، این نهاد در دوران احمدی نژاد،  ظاهراً اجرای “ماموریت ملی” در نفت را تا اطلاع ثانوی پایان یافته تلقی می کند و در تلاش است که آن را در روزهای پایانی دولت روحانی تصاحب کند.

زنگنه طی اولین رویارویی با سپاه بر سر نفت، پیروز میدان شد ولی برای برنده شدن در جنگ نفت نیازمند پیروزی‌های دیگر بخصوص در جبهه سیاست خارجی است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت پیشتر نیز بارها غیر مستقیم از دخالت سپاه گله کرده بود و گفته بود: «جرأت نمی‌کنیم اسم قراردادی که نزدیک به نتیجه‌گیری است را اعلام کنیم، زیرا می‌ترسیم کاری کنند که امضا نشود».

زنگنه همچنین ضمن اشاره به اینکه ۱۵۰ نفر درگیر مذاکرات برای امضای قراردادهای توسعه میادین هستند، گفته بود: «هر کسی با ایران یادداشت تفاهمی امضا می‌کند، عده‌ای داخلی و خارجی می‌روند و می‌گویند این کار را نکن».

او با تأکید بر اینکه ۷۰ درصد از “وقت فعال” او صرف این قراردادها می‌شود، ادامه داد: «خدا شر برخی خارجی‌ها را به خودشان برگرداند و داخلی‌ها را هم  اصلاح کند».

زنگنه البته روشن نکرد که آن دسته از “داخلی‌ها” که قدرت منصرف کردن شرکت‌های خارجی برای امضای قرارداد با ایران را دارند، چه کسانی هستند.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران ایران که پس از جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۸ با هدف “آب‌رسانی، صدور نفت و گاز، پروژه‌های سدسازی، انتقال آب و نیرو و راه‌سازی” و با دستور مستقیم علی خامنه‌ای، تأسیس شد، که در حال حاضر بزرگترین پیمانکار پروژه‌های دولتی در ایران محسوب می‌شود.

قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت‌های زیرمجموعه آن در سال ١٣٨٩ هم‌زمان با اوج‌گیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران،  ابتدا با تحریم آمریکا و سپس با تحریم‌های بین‌المللی مواجه شدند.

وزیر دفاع حکومت  ایران، پیشتر  از تصمیم حاکمیت رژیم  اسلامی برای کاهش نقش و حضور نظامی‌ها در اقتصاد ایران خبر داده و گفته بود که مسئولیت این کار از طرف شخص علی  خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده است. به گفته او، ستاد کل این موضوع را دنبال می‌کند تا کل نیروهای مسلح کشور از کارهای اقتصادی غیرمرتبط به هر دلیل، خارج شوند.

 

 

ارزیابی  می شود، این کار  مقدمه ای است برای تسلط وزارت نفت، که  ثروتمندترین  وزارتخانه رژیم است و همیشه صاحبان قدرت تلاش کرده اند که آن را در اختیار خود بگیرند