یک فرمانده انتظامی می گوید که قرار داشتن ایران در کنار افغانستان، چالش بزرگ مبارزه با مواد مخدر است

قبل از اینکه آمریکایی‌ها به افغانستان بیایند، این کشور حدود ۴۰۰ تن مواد مخدر تولید می‌کرد درحالی‌که امروز حدود ۲۶۰۰ تن مواد مخدر تولید می‌کنند

یک مقام انتظامی حکومت ایران گفت که کشور در همسایگی کشورهایی مانند افغانستان قرار دارد که تولید کننده نود درصد از تریاک جهان است. فرمانده انتظامی شرق استان تهران، پاسدار کیومرث عزیزی، با اعلام این امر ادعا کرد که رژیم ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر بسیار موفق بوده و ۷۵ درصد از مواد مخدر دنیا در ایران کشف می شود.

پاسدار  کیومرث عزیزی،  گفت: : درآمد خالص مواد مخدر در دنیا سالانه به ارزش ۸۰۰ میلیارد دلار است یعنی به‌اندازه۱۰ برابر بودجه کشور ما سود می‌برند و حدود ۲۵۰۰ میلیارد گردش مالی‌اش است، قطعاً این‌گونه افراد از تجارت پرسودی مثل مواد مخدر نمی‌گذرند. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران، بخش اعظم این مواد مخدر به کشور ما ترانزیت می‌شود و علاوه بر این به کشورهای اروپایی نیز ترانزیت می‌شود. قبل از اینکه آمریکایی‌ها به افغانستان بیایند، این کشور حدود ۴۰۰ تن مواد مخدر تولید می‌کرد درحالی‌که امروز حدود ۲۶۰۰ تن مواد مخدر تولید می‌کنند.

پاسدار عزیزی گفت : آمریکایی‌ها قول داده بودند که کمک کنند دوستان افغانستانی ما کشت مواد مخدر را کنار بگذارند و کشت دیگری را جایگزین آن کنند اما نه‌تنها این کار را نکردند بلکه وقتی خودشان آمدند و آلوده شدند به درآمد سرشار مواد مخدر، در کنار آن خشخاش را راه انداختند و برداشت و بهره‌وری از آن را بالا بردند و حدود ۹ برابر تولید مواد مخدر از زمانی که نیروهای ناتو در افغانستان حضور پیدا کردند، افزایش یافت.