یک فرمانده نظامی می گوید که سازمان های امنیتی و نظامی باید برای انچه که “تامین امنیت شهرها” می نامد، آماده باشند

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل فاش ساخت که حکومت برای آمادگی به هدف سرکوب خیزش احتمالی مردم و به راه افتادن تظاهرات خیابانی، به تدارکات تازه ای دست زده است.

پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در شهرهای بزرگ، شدت وابستگی متقابل زیرساخت‌ها، می‌تواند دومینوی پیامد تهدید را طولانی‌تر کند.

وی افزود: شهرها همواره در طول تاریخ متکی به عناصر دفاعی و حفاظتی مثل برج، بارو و قلعه بودند یعنی عناصری که تلفیقی از دفاع و حس امنیت را ایجاد می‌کرد.

پاسدار جلالی گفت : باید زیر ساخت های شهری را کاملا امنیتی کرد تا در صورت بروز هرگونه اغتشاش و یا آشوبی براحتی بتوان آنرا کنترل کرد.

وی افزود : بین امنیت، مدل دفاع و زندگی شهری رابطه معناداری برقرار است به‌طوری‌که نوع دفاع از شهر، متناسب با تغییر این سه مولفه دگرگون می‌شود.

جلالی گفت :  در دهه‌های اخیر با تغییر استراتژی نظامی آمریکا، تهدیدات به سمت شهرها بازگشته است، دوران جنگ ایران با عراق  یک سند آشکار از جنایات بعثی‌ها و حامیان آن‌ها علیه شهرهاست.

پاسدار جلالی افزود: پدافند غیرعامل زیرساخت‌ها را برای خدمت‌رسانی به مردم ضروری می‌داند و هرچه یک زیرساخت خدمات بیشتری به مردم بدهد اهمیت آن بیشتر است.

سپاهی جلالی گفت:با توجه به اهمیت موضوع شهرها، سند راهبردی پدافند شهری تهیه و تدوین شده و در کمیته دائمی پدافند غیرعامل در حال بررسی است و ان‌شاالله بزودی تصویب و ابلاغ خواهد شد.