یک فرمانده نیروهای مسلح هشدار داد:بیکاری جوانان برای نیروهای مسلح تهدید بزرگ امنیت ملی است

مهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح بیکاری چهار میلیون جوان در ایران را «تهدید بزرگ امنیت ملی» تلقی می‌کنند که باید هرچه زودتر برای حفظ نظام  تدابیر لازم انجام گیرد.

این فرمانده ارشد نظامی در گفت و گو با خبرگزاری مهر وابسته به سپاه پاسداران گفت: «هرچیزی که امنیت ملی کشور را مخدوش کند و خدشه وارد کند، در راستای ماموریت نیروهای مسلح قرار می‌گیرد».

فرحی  افزود: «حال این امنیت ملی ممکن است موقعی همان اشتغال تلقی شود و وقتی که چندین میلیون جوان بیکار هستند، نیروهای مسلح این مهم را یک تهدید بزرگ امنیت ملی بداند و در نهایت برای خودش این را یک موضوع مهم بداند».

در همین رابطه،  علی ربیعی، سخنگوی دولت،نیز گفته بود که بحران کورونا شش میلیون شغل رسمی و غیررسمی در کشور را در معرض آسیب و نابودی قرار داده و این شش میلیون نفر غالبا فاقد هرگونه پوشش اجتماعی یا بیمه هستند.

مرکز پژوهش‌های مجلس  دهم نیز در سال جاری در گزارشی نسبت به «تاخیر» نهادهای حکومتی در حمایت از گروه‌های فقیر هشدار داد و اعلام کرد که ادامه چنین وضعیتی ممکن است «رخدادهای دردناک به همراه داشته باشد».

اما در طول اعتراضات متعدد  علیه حکومت  ارتش همیشه در کنار ایستاده و مداخله نکرده  است اما اکنون این سوال پیش می آید  که این بار ارتش کجا خواهد ایستاد؟ در کنار مردم یا با علی خامنه‌‌ای؟

پیشتر نیز  ارتش در در واکنش به اعتراضات سراسری در بیانیه‌‌ای آنچه را «اغتشاش» و «دسیسه و توطئه دشمنان» خواند و محکوم کرد اما در عین حال تاکید کرد که وظیفه ارتش «امنیت مرزهای» ایران است و در این امر مداخله نمی کند..

آگاهان امور می گویند:  با توجه به مواضع ارتش در اعتراضات گذشته که به هر حال خود را از دخالت در آنها دور نگه داشته حالا این پرسش مطرح است که آیا امکان دخالت ارتش در سرکوب معترضان که کل نظام را به پرسش کشیده و با صدای رسا فریاد می‌زنند که آن را نمی‌خواهند، وجود دارد؟

– اینکه ارتش در این مقطع حساس ماموریت‌‌های سرکوبگرانه را به نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حواله کرده و خود را مدافع «استقلال و تمامیت ارضی» معرفی نموده، نمی‌‌تواند پیام دلگرم کننده‌‌ای برای علی خامنه‌‌ای باشد.

در خدمت رسانی عبدالرحیم موسوی تردیدی نیست ولی این بیانیه نه چندان قاطع ارتش در واکنش به اعتراضات حاکی از عدم آمادگی اغلب فرماندهان و بدنه پرسنل برای همکاری در جنایت علیه مردم دارد. ارتش، با وجود فرماندهان وابسته به رژیم ، هنوز و هرگز مورد اعتماد علی خامنه ای نیست.