یک فرمانده پاسداران: اسرائیل توانسته است ابر و حتی برف را از ایران بدزدد و موجب خشکسالی شود

یک مقام ارشد سپاه پاسداران می گوید که مشکلات بی آبی و تغییرات اقلیمی در ایران، تقصیر حکومت نیست، بلکه ممکن است عوامل مشکوک خارجی آن را طراحی و اجرا کرده باشند. رژیم ایران همیشه کوشیده است کاستی ها و کژی های خود را به توطئه های “صهیونیسم و دشمنان” نسبت دهد.

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی در توضیح این اتهام گفت: «تیم های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می کنند و نمی گذارند که در ایران باران ببارد.». او همچنین گفت که دشمنان رژیم نه تنها ابرهای ایران را می دزدند، بلکه رژیم با “برف دزدی” نیز روبرو می باشد.

یک کارشناس امور هواشناسی که نخواست نامش برده شود گفت که این گونه ارزیابی ها نشان از ناآگاهی گوینده آن و یا وارونه جلوه دادن واقعیات زیست محیطی دارد. زیرا واژه هایی مانند “ابر دزدی” و “برف دزدی” در قاموس علوم اقلیمی محلی ندارد.

این کارشناس گفت که البته باید دگرگونی های اقلیمی در کره زمین را در نظر گرفت و بسیاری از کشورها و از جمله اسرائیل با مشکل کم آبی روبرو هستند. ولی در حکومت اسلامی ایران، به علت عدم توجه به امور زیست محیطی، این فاجعه زیان های بیشتری وارد آورده است.

این کارشناس یادآوری کرد که در حکومت اسلامی ایران، یک تلاشگر محیط زیست را حتی در زندان ناچار به خودکشی کردند و شمار دیگری از تلاشگران را به زندان انداختند تا بتوانند همچنان آزادانه به عملیاتی ادامه دهند که برای حفظ محیط زیست فاجعه آمیز است.

این کارشناس همچنین گفت: اگر ادعای این سپاهی به آن که اسرائیل می تواند ابر و برف ایران را بدزدد، درست می بود، باید به اسرائیل آفرین گفت که چه توانایی های شگرفی دارد.

سپاهی جلالی نگفت که اسرائیل ابرها و برف ها دزدیده شده را به کجا برده است!

ولی این ادعای تمسخرانگیز سپاهی جلالی، توسط یک کارشناس محیط زیست ایران به نام احمد وظیفه نیز رد شد. این کارشناس گفت “بر اساس اطلاعات هواشناسی، امکان این که کشوری برف یا ابری را بدزدد، وجود ندارد”.

احمد وطیفه که سخنان او در خبرگزاری ایلنا انتشار یافت گفت: «اگر ابری رطوبت کافی داشته باشد، به برف و باران مبدل می شود. ولی اگر باور نباشد، هیچ بارشی رخ نخواهد داد».

سمت سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی که این سخنان تمسخرانگیز را بیان کرده، ریاست سازمان پدافند غیرعامل ایران است. بسیاری از فرماندهان سپاه پاسداران، تاکنون ادعاهای مشابهی درباره آن چه که “توطئه های خارجی” می نامند عنوان کرده اند. ولی این نخستین بار است که یک مقام ارشد سپاه پاسداران ادعا می کند که اسرائیل چنان قدرتی دارد که می تواند حتی ابر بدزدد و موجب خشکسالی در ایران بشود.

اکنون بیش از پنج سال است که همه کشورهای خاورمیانه و از جمله ایران و اسرائیل با مشکل خشکسالی روبرو هستند. ولی اسرائیل با تدابیر تکنولوژی و مدیریت بالا، توانسته است زیان های این خشکسالی را به حداقل برساند.