یک فروند کشتی ایران در آب‌های یمن توقیف شد

گارد ساحلی یمن، یک فروند کشتی ماهیگیری ایران را به دلیل صید غیر قانونی در آب‌های این کشور توقیف کرد. فهد کفاین، وزیر منابع شیلات یمن نیز با تایید این خبر اعلام کرد که یک فروند کشتی ماهیگیری متعلق به ایران به دلیل صید غیرقانونی در حریم آبی این کشور توقیف شده است.

او  جزئیات بیشتری درباره بازداشت احتمالی سرنشینان این کشتی ارایه نکرده است.

از سوی دیگر تاکنون مقامات رژیم ایران نیز به اظهارات وزیر منابع شیلات یمن واکنش نشان نداده اند.

دولت یمن مدعی است که ایران به وسیله این کشتی‌ها به حوثی‌ها سلاح می‌فرستد، اما تهران این اتهامات را تکذیب می‌کند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز حدود ۵ ماه پیش نیز از توقیف شناور حامل تسلیحات در آب‌های نزدیک به سواحل یمن خبر داد و گفته بود که   ایالات متحده و متحدانش چند روز پیش یک کشتی حامل تسلیحات ایران به سوی حوثی‌های یمن را توقیف کردند،او در این باره  تاکید کرد شورای امنیت برای جلوگیری از گسترش منازعات در منطقه باید به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی بدهد.

او در این باره گفته بود:  برخی اقلام این محموله شامل ۲۰۰ قبضه آرپی‌جی، بیش از ۱۷۰۰ قبضه کلاشینکف، ۲۱ موشک سطح به هوا و موشک‌های زمینی و سایر سلاح‌ها و موشک‌ها می‌شد.

مایک پومپئو پیشتر نیز در باره  به اقدامات پیشین رژیم ایران  برای رساندن سلاح به حوثی‌ها اشاره کرده و گفته بودک  در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه امسال ما از توقیف تسلیحات ایران به سوی حوثی‌ها خبر دادیم. اما رژیم ایران همان موقع گفت چنین چیزی صحت ندارد سازمان ملل سرانجام هفته گذشته این موضوع را تایید کرد.

همزمان  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نیز  تایید کرده بود تسلیحات توقیف‌شده «مبدأ ایرانی» دارند.

اما  نمایندگی رژیم ایران  در سازمان ملل گزارش گوترش را «دارای نقایصی جدی، بی‌دقتی و ناسازگاری» دانست.

حوثی‌های یمن که مورد حمایت ایران هستند و آمریکا آنان را یکی از گروه‌های نیابتی رژیم ایران  می‌داند، که از سال ۲۰۱۵ با دولت یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است در جنگ هستند.