یک فعال کُرد ایرانی در اقلیم کردستان ترور شد؛ رژیم ایران مظنون اول

یک فعال سیاسی کُرد ایرانی که از ۱۰ سال پیش به عنوان پناهجو به اقلیم کُردستان رفته بود، توسط افراد ناشناس مسلح به قتل رسید.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر هه‌نگاو، ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ (۱۴ جولای ۲۰۲۱)، یک فعال سیاسی اهل دیواندره با هویت “بهروز رحیمی” معروف به (ریبین)  ۴۹ ساله در محل کار خود واقع در محله “ژاله” سلیمانیه که منطقه‌ای خارج از محدوده شهر است، توسط افراد ناشناس به قتل رسید.

به گفته منابع آگاه، این فعال سیاسی نگهبان یک انبار بوده و توسط سرنشینیان یک اتومبیل (BMW مشکی) با اسلحه کلت کمری (با خفه‌کن) از ناحیه پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و پس از انتقال به بیمارستان “شورش” سلیمانیه در اثر شدت جراحات جانش را از دست داده است.

یک منبع نزدیک به خانواده ریبین رحیمی ضمن تایید این خبر به هه‌نگاو اعلام کرد که “آقای رحیمی از اعضای فعال حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) بوده و از ۱۰ سال پیش به عنوان پناهجوی سیاسی در اقلیم کُردستان ساکن است و ابتدا در شهر قلعه‌دزه ساکن بوده و طی سال‌های اخیر سالن شهر سلیمانیه بوده است.”

جسد ریبین رحیمی به پزشک قانونی سلیمانیه منتقل شده و قرار است که امروز تحویل خانواده‌اش داده بشود.

تا زمان انتشار این خبر نهادهای امنیتی در اقلیم کُردستان هیچ اظهار نظری در اینباره نکرده‌اند. با این حال فعالین مدنی، انگشت اتهام را به سوی رژیم ایران نشانه گرفته‌اند که طی چند دهه اخیر نزدیک به ۴٠٠ تن از فعالین سیاسی و اعضای احزاب کُردستان ایران را در داخل خاک اقلیم کُردستان ترور کرده است.

همسر بهروز رحیمی ( معروف به ریبین) فعال سیاسی اهل دیواندره که روز گذشته توسط افراد مسلح ناشناس در شهر سلیمانیه به قتل رسید طی گفتگویی با هه‌نگاو اعلام کرده که توسط نهادهای امنیتی ایران تهدید شده‌ایم.

روناهی، همسر بهروز رحیمی طی گفتگویی که با هه‌نگاو داشت گفت: «ما هیچ خصومت شخصی با هیچ فرد و جریانی نداشته و تنها دشمن ما جمهوری اسلامی است و ماموران آنها[نیروهای امنیتی ایران] سه ماه پیش ما را تهدید کرده‌اند.»

وی در این گفتگو اعلام کرد که “عوامل رژیم ایران اوایل بهار امسال از طریق تماس تلفنی و شبکه‌های مجازی ما را تهدید و از ما خواستند که دست از فعالیت‌های سیاسی خود برداریم و زمانی که متوجه شدند ما حاضر به این کار نیستم، این بار‌ به ما پیشنهاد همکاری داده و از ما خواستند که در قبال پول و امکانات مالی با آنها همکاری کنیم که به آنها جواب رد دادیم.”